X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podziemne dziennikarstwo w latach PRL

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 22:50
Dr Jan Olaszek, autor monogragrafii o podziemnym dziennikarstwie w latach Polski Ludowej, mówił o specyfice prasy "drugiego obiegu" lat 80. XX wieku. - Jeśli spojrzymy na historię lat 80., zwłaszcza w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, możemy powiedzieć, że polskie dziennikarstwo miało dwa główne nurty - wskazał.
Audio
  • 14.06.19 Nos Kleopatry: podziemna prasa w latach PRL
Podziemne dziennikarstwo
"Podziemne dziennikarstwo" Foto: mat. prasowe

"Podziemne dziennikarstwo. Funkcjonowanie głównych pism informacyjnych podziemnej Solidarności w Warszawie w latach 1981-1989" to monografia dra Jana Olaszka, w której opowiada on historię pism wydawanych w PRL w "drugim obiegu". 

- Jeśli spojrzymy na historię lat 80., zwłaszcza w okresie po wprowadzeniu stanu wojennego, możemy powiedzieć, że polskie dziennikarstwo miało dwa główne nurty. Jednym był nurt oficjalny, państwowe media, wszystkie ukazujące się w normalnym obiegu, dostępne w kioskach gazety oraz nurt podziemny. Te czasopisma ukazywały się nieoficjalnie, w związku z czym nie były cenzurowane, władza nie miała nad nimi kontroli - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dr Jan Olaszek zaznaczył, że prasa podziemna była wydawana pod pseudonimami i drukowana w nieujawnianych miejscach. Wskazał na to, w jaki sposób takie gazety trafiały do ludzi. - Ktoś przychodził do zakładu pracy, wiedział, że jest tam kilka osób, które były w "Solidarności", nie zgadzają się ze stanem wojennym - powiedział.

Jak mówił gość PR24, z jego publikacji "wyłania się obraz pewnej grupy społeczeństwa, mniejszościowej, która jest niezwykle aktywna i chce pokazać światu, władzy, społeczeństwu, że »Solidarność« nadal istnieje". - Tak naprawdę główną formą przetrwania "Solidarności" w okresie stanu wojennego nie była działalność związku zawodowego (...). Przede wszystkim polegało to na wydawaniu, nie tylko czasopism, ale też książek - powiedział Jan Olaszek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/msze

------------------------------

Data emisji: 14.06.19

Godzina emisji: 22.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak