X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Nos Kleopatry". Udział Polaków w II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 06:02
Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" byli Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej. Rozmowa dotyczyła pięknej karty, którą Polacy zapisali na frontach II wojny światowej.
Audio
  • 10.05.2019 Nos Kleopatry. Goście: Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski (Centralna Biblioteka Wojskowa)
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939Foto: Bundesarchiv/Wikipedia Commons

Co dwunasty pilot w bitwie lotniczej o Wielką Brytanię był Polakiem. Ogółem ok. 250 tys. żołnierzy służyło w siłach brytyjskich. Polacy walczyli obok Brytyjczyków w Afryce Północnej, pod Monte Cassino i Arnhem. Walka przy boku brytyjskiego sojusznika to zaledwie jeden z wielu obszarów aktywności polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Goście PR24 Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej opisali miejsca i obszary aktywności przedstawicieli polskich sił zbrojnych w tym niezwykle trudnym i politycznie skomplikowanym czasie walk na frontach II wojny światowej. Podkreślali, że Polacy zapisali swoją kartę na wielu frontach II wojny światowej i to dla nas powód do dumy.

- Narwik to pierwszy, wygrany akord wojsk alianckich w czasie II wojnie światowej - przypomniał Wojciech Kuliński. Jerzy Kunikowski mówił zaś o znaczeniu złamania kodu Enigmy. Szyfry Enigmy Polacy przekazali - ku wielkiemu zdziwieniu - Anglikom i Francuzom.

- Enigma to przykład dużej operacji trwającej przez blisko 20 lat. Niemcy do końca II wojny światowej nie dowiedzieli się, że szyfry są złamane. Polacy pokazywali wielką wolę walki. Domagali się swojej obecności m.in. w Bitwie o Anglię - powiedział Jerzy Kunikowski.

Goście zgodnie podkreślali, że wciąż zbyt mała jest świadomość w Polsce tego, co Polacy osiągnęli w II wojnie światowej w warstwie technicznej, inżynieryjnej i intelektualnej.  - Cały czas należy o tym mówić i edukować społeczeństwo - apelowali Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski, historycy z Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/tb

------------------------------

Data emisji: 10.05.19

Godzina emisji: 22.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A więc wojna...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:50
1 września 1939 hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrutny czas, czyli okupacja hitlerowska w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 23:00
Strach, stres, głód, czyli codzienność w czasie niemieckiej okupacji. Gościem Marka Stremeckiego był Dariusz Kaliński, który opowiedział o swojej książce "Bilans krzywd"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń