X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Gontarczyk: Jan Olszewski to człowiek polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 00:23
- Jan Olszewski zapisze się w historii Polski złotymi zgłoskami - ocenił w audycji Nos Kleopatry Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
  • 15.02.19 Piotr Gontarczyk: Jan Olszewski to człowiek polskiej niepodległości
Zdjęcie Jana Olszewskiego wystawione w KPRM w Warszawie
Zdjęcie Jana Olszewskiego wystawione w KPRM w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jan Olszewski w czasach PRL był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych. Po przemianach politycznych w Polsce - oprócz pełnienia funkcji premiera w latach 1991-1992 - był między innymi doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. 

- Nie ma wątpliwości, że Jan Olszewski był klasycznym przykładem człowieka polskiej niepodległości. Jeżeli mielibyśmy tworzyć panteon ludzi, którzy zasłużyli się najbardziej w okresie PRL i początkach budowy III RP, to nie ma wątpliwości, że Jan Olszewski ma tam swoje miejsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gontarczyk, podkreślając przy tym, że premier Olszewski był człowiekiem, którego działania były motywowane dobrem Polski.

- Było wewnątrz kraju wiele środowisk, które miały interes w tym, by odwołać rząd premiera Olszewskiego. Należy też w tym dopatrywać się działań państw obcych, przede wszystkim byłego okupanta, który posiadał w Polsce silną agenturę. Gabinet Jana Olszewskiego połamał pewne okrągłostołowe stereotypy, zaczęła się rozmowa o lustracji i konkretne działania. Zaczęło się także usuwanie ze stanowisk państwowych osób skompromitowanych współpracą z komunistyczną bezpieką. Zaczęło się też mówić o konieczności przebudowy służb specjalnych - wskazywał historyk. - Jan Olszewski powiedział jasno: czyścimy, przebudowujemy Polskę, idziemy na Zachód. Ta koncepcja miała wiele przeciwników - dodawał. 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku. 

Więcej o byłym premierze - jego działalności w czasach opozycji antykomunistycznej i III RP - w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/zz

------------------------------------

Data emisji: 15.02.19

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Olszewski we wspomnieniach polityków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 12:05
– Jan Olszewski był z tego pokolenia, które nigdy nie pytało: Polsko, co możesz mi dać, tylko Polsko, co mogę ja dać Tobie. Świadczył o tym swoim życiem – powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. W jaki sposób osobę zmarłego w piątek premiera wspominają przedstawiciele największych partii politycznych? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Sztuka Słuchania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"7x24". Jan Olszewski jako wzór i autorytet

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 11:12
W Polskim Radiu 24 polityczny wielogłos dotyczący życia i działalności zmarłego w czwartek premiera Jana Olszewskiego. Gośćmi Katarzyny Gójskiej byli Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna), Daniel Milewski (PiS), Jarosław Porwich (WiS), Marcin Święcicki (PO) i Andrzej Szejna (SLD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Olszewski pierwszy wyraźnie mówił o Polsce w NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 08:00
- Rząd Jana Olszewskiego powołany dwa tygodnie po formalnym rozpadzie ZSSR był rządem przełomu. W styczniu 1992 roku mówiło się już o rozpadzie całego bloku wschodniego, a premier jako pierwszy wyraźnie stwierdził, że chcemy iść do NATO – mówił w Dwójce dr Paweł Kowal.
rozwiń zwiń