X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nos Kleopatry. Historia Orderu Virtuti Militari

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 23:01
- Pod względem znaczenia Order Virtuti Militari to drugie najważniejsze odznaczenie w Polsce - podkreślał w audycji Nos Kleopatry Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych. W Polskim Radu 24 o historii orderu mówił również dr Andrzej Chmielarz, historyk. 
Audio
  • 25.01.19 Nos Kleopatry. Historia Orderu Virtuti Militari
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Robson90/shutterstock

Order Virtuti Militari został ustanowiony 22 czerwca 1792 roku jako uczczenie zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami, która została stoczona 4 dni wcześniej. Wówczas siły Rzeczpospolitej, dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego i Tadeusza Kościuszkę, pokonały oddziały rosyjskie. 

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, w kontekście Orderu Virtuti Militari ważny jest również 22 stycznia 1919 roku. - 22 stycznia to data symboliczna, związana z początkiem powstania styczniowego. W tym dniu, w 1919 roku, doszło do pierwszego spotkania tymczasowej kapituły; z pierwszymi nadaniami. Józef Piłsudski wówczas nadał order członkom kapituły, otrzymali go m.in. Bolesław Roja i Adam Koc - mówił gość PR24. 

Dr Andrzej Chmielarz zwrócił na naszej antenie uwagę, w kontekście Virtuti Militari, na okres II wojny światowej. - 22 stycznia 1941 roku ukazał się pierwszy rozkaz Związku Walki Zbrojnej, nadający pierwszy order żołnierzowi podziemia. Był to ppor. Czesław Pikuliński, "Biały". Paradoksem jest to, że nazwisko tego żołnierza do dziś w zasadzie pozostaje nieznane - mówił historyk. - Z dziesięciu nadań, żadne nazwisko nie jest w "obiegu historycznym" - zauważył ekspert. 

Order Virtuti Militari pod względem starszeństwa Orderowi Orła Białego.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------------

Data emisji: 25.01.19

Godzina emisji: 22.06

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatni rozkaz Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 01:05
19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał ostatni rozkaz Armii Krajowej, w którym rozwiązał szeregi AK. Jednocześnie skierował drugi, tajny rozkaz, do dowódców. O konsekwencjach tego rozkazu, reakcjach na niego i powodach wydania mówił gość Polskiego Radia 24, dr Andrzej Chmielarz.
rozwiń zwiń