X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ostatni rozkaz Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 01:05
19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał ostatni rozkaz Armii Krajowej, w którym rozwiązał szeregi AK. Jednocześnie skierował drugi, tajny rozkaz, do dowódców. O konsekwencjach tego rozkazu, reakcjach na niego i powodach wydania mówił gość Polskiego Radia 24, dr Andrzej Chmielarz.
Audio
Gen. Leopold Okulicki Niedźwiadek
Gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek"Foto: nac.gov.pl

Dr Andrzej Chmielarz przypominał o okolicznościach, w jakich rozkaz został wydany. – Rozmach ofensywy sowieckiej, która ruszyła w styczniu 1945 r. dawał wszelkie podstawy do uznania, że na ziemiach polskich okupacja niemiecka się kończy. Zgodnie z wcześniejszymi wytycznym Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w tym momencie Armia Krajowa kończyła działalność. Pierwsze rozkazy rozwiązujące AK i zwalniające żołnierzy z przysięgi z uwagi na polskie i sowieckie represje zapadły już w listopadzie 1944 r. -.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, ze nie był to rozkaz o poddaniu się  Armii Krajowej. – Był to podziemna armia, siła zbrojna polskiego państwa, której podstawowym i zasadniczym zadaniem była walka z okupantem od 1939 r. Na wypadek "nowej okupacji" jak to określano, przygotowywano w ścisłej tajemnicy nową organizację, o nazwie "Niepodległość". Te plany uległy unicestwieniu na skutek wybuchu Powstania Warszawskiego, które doprowadziło do dezorganizacji centrum dowodzenia polskiej konspiracji. Oficerowie i żołnierze wyznaczeni do nowych struktur ujawnili się w trakcie działań bojowych. W październiku 1944 r. gen Okulicki stanął przed bardzo trudnym wyborem. Organizacja, która miała prowadzić walkę z sowietami i komunistami przestała istnieć -.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:00
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Kulesza, ps. „Julek” o działalności grupy PWB/17

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 16:55
– W czasie powstania towarzyszyły nam ogromna chęć walki i entuzjazm – powiedział Juliusz Kulesza, ps. „Julek”, członek konspiracyjnej grupy PWB/17. Czym się zajmowała i jaki był jej wkład w przygotowania i przebieg Powstania Warszawskiego? O tym w audycji „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

74 lata temu zakończyło się Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 08:29
Po 63 dniach walk, 2 października 1944 r. w Ożarowie powstańcy warszawscy i Niemcy zawarli układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Na temat przebiegu walk i upadku Powstania Warszawskiego mówił w audycji „Nos Kleopatry” dr Dariusz Gołaszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń