more_horiz

Jak będzie wyglądała Polska w 2118 roku?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 23:59
Jak będzie wyglądała Polska za sto lat? – o tym można przeczytać w raporcie Fundacji Republikańskiej i pisma "Rzeczy Wspólne". O czterech scenariuszach dla Polski w przyszłości w Polskim Radiu 24 rozmawiali Piotr Legutko (redaktor naczelny "Rzeczy Wspólnych")  i Marek Wróbel (prezes Fundacji Republikańskiej).
Audio
  • 28.12.18 Nos Kleopatry: jak będzie wyglądała Polska za 100 lat?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

"Jest początek XXII w. Rzeczpospolita Polska stała się jednym z liderów w wyścigu po samowystarczalność i odporność na wstrząsy gospodarcze. Nasza gospodarka jest bogata w polski kapitał (ludzki, finansowy, technologiczny), który pracuje na całym świecie i poza nim. Państwo panuje nad przepływem kapitału i dba o spójność społeczeństwa. Jesteśmy zjednoczeni i zcentralizowani. Jednocześnie Polacy to liderzy przedsiębiorczości i kreatywności". To jeden ze scenariuszy.

- Miło jest snuć takie wizje, ale od razu chciałbym zaznaczyć, że to, co publikujemy w najnowszym numerze "Rzeczy Wspólnych" jest pewnego rodzaju częścią czy też zaproszeniem do zapoznania się z całym raportem dotyczącym Polski za 100 lat. Dla niektórych może się to wydać abstrakcyjne – bo mamy dziś tyle problemów, martwimy się co będzie w roku 2019 czy 2020 – a tu nagle mówimy o roku 2118 – powiedział Piotr Legutko w Polskim Radiu 24.

- Na ogół zajmujemy się tematami bieżącymi albo analizą spraw, które się będą odbywały w najbliższych latach. W końcu mamy nadal rok stulecia odzyskania niepodległości. Doszliśmy do wniosku, że skoro wszyscy zajmują się stuleciem, które było, to my się zajmiemy stuleciem, które będzie. To bardzo ciekawe wyzwanie i ćwiczenie. Przewidywanie tego typu rzeczy jest fascynujące i zarazem ryzykowne – podkreślił Marek Wróbel.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak