more_horiz

Nos Kleopatry. Kulisy stanu wojennego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 08:05
- W pierwszej kolejności pokazałbym młodym ludziom filmy z pacyfikacji strajkujących zakładów pracy. Tak wyglądał stan wojenny. Dziś mam wrażenie, że ten okres jest kojarzony popkulturowo, "miękko" - mówił w audycji Nos Kleopatry Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
  • 14.12.18 Nos Kleopatry. Kulisy stanu wojennego w Polsce
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/shutterstock.com

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony przez władze PRL stan wojenny na terenie całego kraju. Komuniści jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęli zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

- Przygotowania do stanu wojennego trwały wiele miesięcy. Można pokusić się o stwierdzenie, że komuniści myśleli o tym już w momencie podpisania Porozumień Sierpniowych. W więzieniach, do których trafili internowani, w tygodniach poprzedzających stan wojenny, sprawdzano wierność kadry, sprawdzano, czy Służba Więzienna będzie gotowa internować działaczy "Solidarności" - wskazywał w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wołk. 

Jak podkreślał na naszej antenie ekspert, operacja przeprowadzona przez wojsko, związana m.in. z internowaniem opozycjonistów, była przeprowadzona bardzo sprawnie. - Na początku internowano 5 tys. osób, a finalnie 10 tys. W MSW były plany internowania nawet 100 tys. ludzi - wskazywał gość PR24. 

Historyk zauważył, że wprowadzenie stanu wojennego było efektem sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej kraju. Działalność "Solidarności" została bowiem zauważona przez inne państwa Bloku Wschodniego. - Związek Radziecki i pozostałe kraje "sojusznicze" naciskały na to, by "kontrrewolucję" zniszczyć, zdusić - podkreślał Grzegorz Wołk. 

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska. 

Polskie Radio 24/PAP/zz

----------------------------

Data emisji: 14.12.18 

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsudski w tajnych dokumentach carskiej Ochrany

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 23:01
Jak wynika z tajnych dokumentów rosyjskiej agentury z początku XX wieku Józef Piłsudski był śledzony przez czujne oczy agentów carskiej Ochrany od wczesnych lat działalności polityczno-społecznej. Do dokumentów carskiej Ochrany zdeponowanych w rosyjskich archiwach dotarł dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: koncepcja i termin ludobójstwa powstawały bardzo długo

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 22:35
- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Olczak: musimy obrazować zgliszcza drugiej wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 10:00
- Z dokumentów, które trafiły do nas po drugiej wojnie światowej rysuje się obraz wielkiej katastrofy - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.
rozwiń zwiń