more_horiz

Ekspert: koncepcja i termin ludobójstwa powstawały bardzo długo

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 22:35
- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 30.11.18 Adam Redzik: ludobójstwo godzi w istotę człowieczeństwa
Rafał Lemkin
Rafał Lemkin Foto: twitter.com/InstPileckiego

Gość PR24 przypomniał, że Rafał Lemkin po raz pierwszy zaproponował uregulowanie zbrodni o treści ludobójstwa w 1933 roku. - W latach 20 i 30 myślenie o państwie było zupełnie inne niż dzisiaj. Kiedy w państwie dokonywano eksterminacji ludności uważano, że to wewnętrzna sprawa tego kraju. Uznawano, że nie można ograniczać władzy państwa na jego terytorium. Lemkin zwracał uwagę, że nie można nie reagować na to jak giną inni ludzie - wskazał sędzia Sądu Najwyższego.

Adam Redzik zwrócił uwagę, że również w polskim kodeksie karnym ludobójstwo jest uregulowane. - Mamy słynny artykuł 118. Polska definicja jest szersza niż ta przyjęta w konwencji o ludobójstwie z 1948 roku. Rzeczywiście zwrócono uwagę, że grupa, która jest zabijana z zamiarem całkowitego wymordowania nie musi być wyłącznie grupą narodowościową czy religijną, ale również społeczną czy polityczną - wskazał prawnik.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska

PR24/ras

____________________ 

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Pietrzak: przez lata komunizmu ucierpiały wartości cywilizacyjne w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 22:30
- Pokolenia, które przeżyły komunizm zostały zainfekowane utratą wartości sensu życia. Wiele szkodliwych rzeczy się stało - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, aktor i satyryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika. "On ma na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 08:00
- Jest mało prawdopodobne, że Stefan Michnik zostanie osądzony. Już raz Szwecja uznała, że takich ludzi jak on wydawać nie można. Michnik ma status uchodźcy politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 red. Leszek Żebrowski, dziennikarz zajmujący się badaniem zbrodni Informacji Wojskowej. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania zamieszkałego w Szwecji stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, który współpracował z Informacją Wojskową, jedną z najbardziej bezwzględnych służb wspierających komunistyczny reżim w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski w tajnych dokumentach carskiej Ochrany

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 23:01
Jak wynika z tajnych dokumentów rosyjskiej agentury z początku XX wieku Józef Piłsudski był śledzony przez czujne oczy agentów carskiej Ochrany od wczesnych lat działalności polityczno-społecznej. Do dokumentów carskiej Ochrany zdeponowanych w rosyjskich archiwach dotarł dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń