more_horiz

Józef Piłsudski w tajnych dokumentach carskiej Ochrany

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 23:01
Jak wynika z tajnych dokumentów rosyjskiej agentury z początku XX wieku Józef Piłsudski był śledzony przez czujne oczy agentów carskiej Ochrany od wczesnych lat działalności polityczno-społecznej. Do dokumentów carskiej Ochrany zdeponowanych w rosyjskich archiwach dotarł dr hab. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego który był gościem Polskiego Radia 24.
Audio
  • 23.11.18 Nos Kleopatry. Piłsudski w dokumentach carskiej Ochrany
Józef Piłsudski, dowódca I Brygady Legionów na zdjęciu z 1914 roku
Józef Piłsudski, dowódca I Brygady Legionów na zdjęciu z 1914 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

Dr hab. Henryk Głębocki mówił o nowym spojrzeniu na postać marszałka na które pozwala lektura źródeł w rosyjskich archiwach. - Charakter tych dokumentów wytworzonych przez tajną i bardzo skuteczną policję polityczną carskiej Rosji ujawnia szereg postaci i wątków z istnienia których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Wyłania się z nich obraz człowieka niezwykle zdeterminowanego w walce o niepodległość. To imperium rosyjskie jest jego głównym przeciwnikiem. Po 1900 r. gdy zamknięto jego drukarnię pisma „Robotnik” w Łodzi, Piłsudski wyrasta w oczach ówczesnych rosyjskich służb i tajnej policji na bardzo poważną postać, jedną z najważniejszych w kręgu polskiego socjalizmu i myśli niepodległościowej. Wcześniejsze doświadczenia, aresztowanie, zetknięcie się z przemocą aparatu imperialnego, proces w Petersburgu, wreszcie kilkuletnie zesłanie na Syberię, tam kontakty z zesłańcami jeszcze z powstania styczniowego stały się szkoła polityczną dla młodego Piłsudskiego. Pokolenie komendanta i on sam zostało uformowane w tej podziemnej walce z aparatem imperialnym, pewne przyzwyczajenia, może nawet wizja świata były efektem tego nieustannego ukrywania się, ryzykowania własnym życiem w imię idei niepodległości. To tworzyło pewien etos walki, który miał później wyraźny wpływ na postawy czy metody walki politycznej w II Rzeczpospolitej – zauważył gość audycji.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska narodowa czy federacyjna? Dylematy odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 09:15
Ogłoszenie niepodległości Polski zbiegło się z narastającymi aspiracjami narodowymi i państwowymi Białorusinów, Litwinów i Ukraińców. Jak ten dzień sto lat temu przyjęły mniejszości zamieszkujące terytorium nowego państwa polskiego? W studiu Polskiego Radia 24 gość, dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń