more_horiz

Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika. "On ma na sumieniu kilkadziesiąt osób"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 08:00
- Jest mało prawdopodobne, że Stefan Michnik zostanie osądzony. Już raz Szwecja uznała, że takich ludzi jak on wydawać nie można. Michnik ma status uchodźcy politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 red. Leszek Żebrowski, dziennikarz zajmujący się badaniem zbrodni Informacji Wojskowej. Wojskowy Sąd Garnizonowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania zamieszkałego w Szwecji stalinowskiego sędziego Stefana Michnika, który współpracował z Informacją Wojskową, jedną z najbardziej bezwzględnych służb wspierających komunistyczny reżim w powojennej Polsce.
Audio
  • 17.11.18 Nos Kleopatry. Działalność Wojskowej Informacji
Stefan Michnik
Stefan MichnikFoto: IPN

W nakazie sąd wymienia 30 przestępstw, które Michnik w latach 1952-53 popełnił wobec m.in. przedstawicieli opozycji demokratycznej i Państwa Podziemnego. Chodzi m.in. o wydawanie bezprawnych wyroków śmierci.

- Stefan Michnik był funkcjonariuszem komunistycznego aparatu terroru, który nie posiadał żadnych uprawnień, nawet w świetle prawa PRL. Komunistyczne sądy wojskowe w których Stefan Michnik służył i orzekał, skazywał ludzi na kary śmierci i wieloletnie kary więzienia, nie miały prawa do zaistnienia i działania. Zostały powołane  na mocy rozkazu Michała Roli-Żymierskiego, naczelnego dowódcy Ludowego Wojska Polskiego. Nie było to jednak ustawa. Działały nieformalnie i w związku z tym wszystkie wyroki, które zapadły w tych sądach były nieważne - tłumaczył gość Polskiego radia 24.

Dodatkowo Stefan Michnik nie był prawnikiem, nie miał studiów, ukończył szkołę przyuczającą do zawodu sędziego i natychmiast przeszedł do orzekania, także do Najwyższego Sądu Wojskowego. - Musiał cieszyć się bardzo szczególnym zaufaniem, bo takich przypadków nie było. Orzekał w bardzo istotnych, newralgicznych sprawach. To było wyróżnienie i wskazanie drogi kariery. On ma na sumieniu kilkadziesiąt osób skazanych na wyroki śmierci - dodał Leszek Żebrowski.

Wojskowy Sąd Okręgowy już wcześniej wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika, jednak dotyczył on innych lżejszych zarzutów. Realizacja tego wniosku okazała się niemożliwa, ponieważ w listopadzie 2010 r. Sąd Rejonowy w Uppsali uznał, że przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim, uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem szwedzkim.

Stefan Michnik co najmniej od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbiera również korespondencji do niego kierowanej.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Nos Kleopatry" była Agnieszka Kamińska.

Gość PR24: red. Leszek Żebrowski (dziennikarz zajmujący się badaniem zbrodni Informacji Wojskowej)

Data emisji: 16.11

Godzina emisji: 22.06

PR24/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

70. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 17:00
Dziś mija 70 lat od zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego. Żołnierz Armii Krajowej, dobrowolny więzień Auschwitz, autor raportów o Holokauście, zginął w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Właśnie w tym miejscu zorganizowano główne obchody 70. rocznicy jego śmierci. O rotmistrzu Pileckim opowiadał w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy UB zabiło prymasa Augusta Hlonda?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 21:10
– Pytanie dotyczące tego, co było podłożem śmierci kard. Hlonda pozostaje otwarte i nie potrafimy na nie z całą pewnością odpowiedzieć – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 22 października minęła 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda. Jednak coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy jego śmierć była spowodowana jedynie przyczynami naturalnymi.
rozwiń zwiń