X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nos Kleopatry: Poznański Czerwiec a Czerwiec ‘76

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 07:00
Dwadzieścia lat dzieli dwa ważne wystąpienia Polaków przeciwko władzom Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Czym różnił się Poznański Czerwiec od Czerwca '76? O tym w audycji Nos Kleopatry mówił prof. Jerzy Eisler, historyk z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 29.06.18 Nos Kleopatry: Poznański Czerwiec a Czerwiec ‘76. Rozmowa z prof. Jerzym Eislerem, historykiem z IPN i PAN
Czerwiec 56  czołgi na ulicach Poznania
Czerwiec '56 – czołgi na ulicach PoznaniaFoto: PAP/ITAR-TASS

Jak zauważył na naszej antenie prof. Jerzy Eisler, wydarzenia z czerwca 1956 i 1976 roku różniły się od siebie przede wszystkim postępowaniem władz wobec strajkujących. – Bunt w Poznaniu był krwawy. Były czołgi, strzelano do ludzi. Kilkadziesiąt ludzi zabito, a kilkaset zostało rannych. W czerwcu 1976 roku, w Radomiu, Ursusie czy Płocku, milicja nie używała broni palnej, nie było wojska z ciężkim sprzętem. W zasadzie nie było też ofiar śmiertelnych – wskazywał gość PR24. – Dwie osoby zginęły w Radomiu, ale to było następstwo dość nieszczęśliwego wypadku, a nie strzelania do ludzi – dodawał. Historyk podkreślił również, że oba wydarzenia różnił stan społeczeństwa, który odzwierciedlają fotografie z tamtych lat – w drugiej połowie lat 70. XX wieku społeczeństwo było bogatsze i "mniej zastraszone" niż społeczeństwo powojennej rzeczywistości stalinizmu.

Zdaniem prof. Eislera, niemałe znaczenie, w kontekście reakcji rządzących na wystąpienia, miała sytuacja międzynarodowa i stopień zależności Warszawy od Moskwy. – Po II wojnie światowej w strefie wpływów Stanów Zjednoczonych znalazły się państwa Europy Zachodniej: Belgia, Holandia, Norwegia czy Włochy (…). Wszystkie te kraje zerkały na Waszyngton, prowadziły swoją politykę w oparciu o interesy USA, w zamian za atomowy parasol ochronny przed Związkiem Radzieckim. Nikomu w USA nie przyszło jednak do głowy, aby amerykańskiego generała włoskiego pochodzenia zrobić ministrem obrony we Włoszech – mówił ekspert. – Coś takiego natomiast wydarzyło się w Polsce. W 1949 roku, na siedem lat, szefem resortu obrony narodowej został Konstanty Rokossowski. Amerykańscy prezydenci nie redagowali konstytucji państw sojuszniczych. Małym wyłomem jest Japonia, ale to było państwo pokonane (…). Tymczasem, konstytucję PRL "redagował" Stalin. Otrzymał on rosyjskojęzyczną wersję, na którą naniósł około 50 poprawek. Później te poprawki na język polski tłumaczył osobiście Bolesław Bierut. Polska nie była w strefie wpływów ZSRR. Polska była w strefie bezwzględnej dominacji – oceniał w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Eisler.

– To, że w Poznański Czerwiec zakończył się tragicznie, kilkudziesięcioma zabitymi i setkami rannych, może być konsekwencją tego, ze szefem MON był rosyjski dowódca. W radzieckiej szkole prowadzenia walki najmniej ważnym elementem jest człowiek. Ważna jest amunicja, zaopatrzenie i żywność. Tam była pogarda dla ludzkiego życia, brak uznania ludzkiego życia jako największej wartości – podkreślał na naszej antenie historyk. – W Czerwcu ’56 Rokossowski wysłał do Poznania ponad 300 czołgów. Armia Czerwona, zdobywając miasto w lutym 1945 roku, podczas II wojny światowej, miała 105 czołgów. Rokossowski w 1956 roku wyruszył jak na wojnę – pointował prof. Eisler.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

Data emisji: 29.06.18

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Monte Cassino. "Walczyli, by przypomnieć światu o polskich żołnierzach"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 10:15
W triumfie aliantów w bitwie o Monte Cassino ogromny udział miał 2 Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa. To polscy żołnierze jako pierwsi dotarli do ruin bronionego przez Niemców klasztoru. O polskich bohaterach spod Monte Cassino i o tym, jak dziś wygląda pamięć o bitwie mówili w audycji Nos Kleopatry: dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława i historyk Grzegorz Sieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 roku. „Był to stopień na drodze do suwerenności”

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 09:00
Początek czerwca to dobra okazja, by porozmawiać o polskim kalendarzu historycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w tym miesiącu, były wybory parlamentarne, zwane kontraktowymi. Odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Czy był to moment wielkiej nadziei, czy wręcz przeciwnie, żaden powód do świętowania? O różnych spojrzeniach na tę kwestię mówili goście audycji „Nos Kleopatry”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kempa: potroiliśmy środki na pomoc humanitarną i rozwojową

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 10:06
Intensywnie pracujemy i mamy nadzieję, że strumień polskiego dobra nadal będzie płynął bardzo szeroko do potrzebujących - mówiła w audycji Nos Kleopatry Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Polska w ramach UE powinna realizować własny interes narodowy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 13:00
– Liczę, że uda nam się zbudować poczucie jedności przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Nie jestem jednak naiwny. Wiem, jak jesteśmy podzieleni, jakie panują emocje w polskiej polityce – powiedział w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski reportaż na początku XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:07
Tworzenie się nowego niepodległego państwa, rozwój prasy, problemy społeczne, podziały ekonomiczne, a także kontrasty światopoglądowe. To wszystko znajdowało swój wyraz w dokumentalistyce. Jak kształtowała i rozwijała się sztuka reportażu na początku XX wieku? Mówiła o tym w audycji „Nos Kleopatry”  prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń