X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 11:01
Mieli zaledwie kilka, kilkanaście lat. Nosili do kryjówek na strychu lub w piwnicy chleb, mleko, wodę. Na prośbę rodziców kłamali niemieckim żołnierzom, że idący obok nich chłopiec czy dziewczynka to ich brat lub siostra. Za to, co robili podczas II Wojny Światowej dziś nazywani są Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli Łucja Jurczak - Sprawiedliwa i Mieszko Zieliński – syn Sprawiedliwego Ryszarda Zielińskiego, reżyser filmu dokumentalnego o Polakach ratujących Żydów przed Zagładą.
Audio
Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
Prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w MarkowejFoto: PAP/Darek Delmanowicz

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nowe święto ma upamiętniać tych, którzy w czasie wojny ryzykowali życie dla przyjaciół, sąsiadów, a czasem zupełnie obcych osób pochodzenia żydowskiego.

Jak podkreśliła Łucja Jurczak, „to ogromny zaszczyt mieć swoje święto w kalendarzu”. - Nareszcie się tego doczekaliśmy. W pewnym okresie już się nie spodziewaliśmy, że takie święto zostanie ustanowione, ale jednak przyszła taka Polska. Doczekaliśmy się tego – mówiła Sprawiedliwa Wśród Narodów. W audycji opowiedziała także swoją historię.


Łucja Jurczak (L), Mieszko Zieliński (Ś) i Agnieszka Kamińska (P), foto: AK Łucja Jurczak (L), Mieszko Zieliński (Ś) i Agnieszka Kamińska (P), foto: AK

Mieszko Zieliński odniósł się z kolei do swojego filmu. - Wielkim dylematem było dla mnie wybranie historii, które mogłyby się zmieścić w 45-minutowym czasie. Film miał być bowiem materiałem do wykorzystania podczas 45-minutowej lekcji – wyjaśnił.

Dodał, że największym problemem realizacyjnym było to, że chciał przedstawić wszystkie historie. - Trzeba było jednak dokonać wyboru. Każda historia jest inna choć elementem wspólnym jest to, że zawsze była jakaś skrytka, kryjówka. Bohaterowie mojego filmu działali na terenie getta. Wchodzili do getta niosąc pomoc, wyprowadzali z getta ratując życie, bo nikt nie mógł przecież z niego ot tak wyjść – tłumaczył gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pr

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 23.03.18

Godzina emisji: 22:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Upamiętniono rodzinę Marciniaków, zamordowaną za ukrywanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 19:56
Mija 75. rocznica zamordowania w Dratowie i Ludwinie na Lubelszczyźnie rodziny Marciniaków w związku z ukrywaniem Żydów oraz jeńca sowieckiego (Konstantego Gorłowa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy Sprawiedliwi: Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:20
Do kancelarii premiera wpłynął w poniedziałek list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki przyjął na spotkaniu przedstawicieli Sprawiedliwych. O liście Sprawiedliwych i ich spotkaniu z premierem mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu i reporter PR24 Michała Walczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Michała Frydmana – małego Żyda uratowanego z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 17:41
Gościem Polskiego Radia 24 była Zofia Przeździak – córka Henryki Obermiller, która została uhonorowana medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Na naszej antenie Zofia Przeździak opowiadała o Michale Frydmanie, którego jej matka wyprowadziła z warszawskiego getta i ukrywała w rodzinnym domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski historyk: świat bardzo słabo zna sytuację Polaków w czasie II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 15:05
Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:33
24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. – Za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Nie tylko temu, który pomagał, ale także jego bliskim – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń