X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nos Kleopatry: Czy Katalonia ma prawo do niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 08:02
– Z punktu widzenia historycznego, prawnego i politycznego, Katalonia nie ma prawa domagać się niepodległości – mówił w audycji Nos Kleopatry Jędrzej Bielecki, publicysta. Dziennikarz Rzeczpospolitej w Polskim Radiu 24 oceniał, czy dążenia Katalończyków do oderwania się od Hiszpanii są zasadne.
Audio
  • 1.12.17 Nos Kleopatry: Czy Katalonia ma prawo do niepodległości?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Ramon Ferre/CC-BY-ND

Jak podkreślał gość PR24, za niepodległością Katalonii nie przemawiają przede wszystkim względy polityczne, związane z historią najnowszą Hiszpanii. – W 1978 roku, trzy lata po śmierci gen. Franco, Hiszpania powróciła do demokracji. Doszło wówczas do wielkiego kompromisu, który polegał na decyzji, że władze w Madrycie stworzą 17 regionów autonomicznych i dadzą im bardzo duże uprawnienia, porównywalne do niemieckich landów – relacjonował Jędrzej Bielecki.

– W zamian regiony zobowiązały się do tego, że uznają fakt, że jest jeden naród hiszpański i ewentualne zmiany w tym zakresie będą rozgrywane w referendum ogólnonarodowym – wskazywał ekspert. – Z tej autonomii Katalonia przez prawie 40 lat korzystała bardzo obficie; świadczy o tym m.in. system szkolnictwa. Byłem ostatnio w katalońskiej szkole podstawowej, tylko dwie godziny zająć odbywają się tam w j. hiszpańskim, wszystko inne jest po katalońsku – mówił gość PR24.  

1 października 2017 roku w Katalonii odbyło się referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za secesją. Wyniku plebiscytu nie uznał jednak rząd w Madrycie, a władze Katalonii zostały odwołane.

2 listopada sąd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów gabinetu Carlesa Puigdemonta. Dzień później zapadła decyzja o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec przebywającego w Belgii premiera Katalonii i pięciu innych członków jego rządu.

21 grudnia w Katalonii odbędą się przedterminowe wybory regionalne.

Więcej w całej rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/PAP/zz

____________________ 

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 1.12.17

Godzina emisji: 22.15