X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rocznica bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 11:15
15 lipca mija 607 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. O bitwie pod Grunwaldem mówił w audycji Nos Kleopatry historyk prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • 14.07.2017 prof. Przemysław Urbańczyk: „W wyniku bitwy pod Grunwaldem upadła potęga Krzyżaków, a na scenie geopolitycznej pojawiła się Rzeczpospolita”.
Fragment obrazu Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki
Fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana MatejkiFoto: Domena publiczna

W 1410 roku Krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodził król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zwycięstwo wojsk Jagiełły przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej Zakonu Krzyżackiego. Według prof. Przemysława Urbańczyka wojna Krzyżaków z koalicją polsko-litewską była pierwszą w historii, która została poprzedzona intensywnym przygotowaniem dyplomatyczno-propagandowym.

- Wielki mistrz von Jungingen i król Jagiełło rozesłali po Europie posłów-ambasadorów, którzy tłumaczyli władcom europejskim kto ma rację. Delegacje dotarły nawet na dwór angielski. Chodziło o to, by przygotować bitwę dyplomatycznie. W całej Europie czekano na wynik tej wojny. To było starcie dwóch potęg – w wyniku bitwy jedna z nich upadła, a druga się pojawiła na scenie geopolitycznej – mówił historyk.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecza. – To była ostatnia wielka bitwa w starym stylu, w której starły się wielkie armie konne. Walka polegała na przepchnięciu przeciwnika i przełamaniu jego linii obronnej. Pod Grunwaldem próbowano także po raz pierwszy wykorzystać artylerię. Wspomnienie zwycięstwa nad wrogą potęgą przyciąga obecnie na pola Grunwaldu rekonstruktorów. To powinien być nasz towar eksportowy – powiedział prof. Urbańczyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/kk/IAR

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________________

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 22:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak