Agnieszka Czarkowska nagrodzona za reportaże o mordach na Żydach w Białymstoku

2017-02-03, 13:18

Agnieszka Czarkowska nagrodzona za reportaże o mordach na Żydach w Białymstoku
Reportażystka Agnieszka Czarkowska odbierająca Nagrodę im. Janusza Kurtyki.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Mord dokonany przez hitlerowców na białostockich Żydach to temat nagrodzonego reportażu Agnieszki Czarkowskiej „Ostatni szabat”. Dzięki, reportażystce Radia Białystok to wydarzenie zostało ocalone od zapomnienia. Czarkowska została nagrodzona w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich nagrodą imienia Janusza Kurtyki. Reportażystka była gościem audycji Nos Kleopatry.

Posłuchaj

02.02.17 Reportaż Agnieszki Czarkowskiej „Ostatni szabat”.
+
Dodaj do playlisty

27 czerwca 1941 roku wojska niemieckie przeprowadziły w Białymstoku mord na ludności żydowskiej. Żołnierze niemieccy spalili 600-700 osób w synagodze, w czasie pogromu zginęło około 2000 Żydów. Agnieszka Czarkowska mówiła, że ten mord nie istnieje w świadomości mieszkańców ani historyków.

- To wydarzenie jakoś funkcjonuje w świadomości Białegostoku, ale z drugiej strony można powiedzieć, że jest w ogóle nieznane na szerszą skalę. To jedno z pierwszych masowych wydarzeń, które rozpoczynają zagładę Żydów, dlatego trudno mi powiedzieć dlaczego nie istnieje w szerszej świadomości historycznej – stwierdziła reportażystka

Rozmówczyni Polskiego Radia starała się przybliżyć powody takiego stanu rzeczy. - Trzeba sobie uświadomić, że historia niemieckiej okupacji musi zostać napisana na nowo. W czasach PRL-u była sporządzona niechlujnie – badanie źródeł nie było profesjonalne. Po 1989 roku historycy skupili się na okupacji radzieckiej, o której nie można było wcześniej pisać, natomiast wydaje mi się, że przyszedł czas na dokładnie zbadanie okupacji niemieckiej, ponieważ nie zostało to należycie zrobione – wyjaśniała Agnieszka Czarkowska.

Według Czarkowskiej kolejnym powodem małej świadomości historycznej może być zmiana struktury ludnościowej polskich miast po II wojnie światowej. – Białystok przed wojną był miastem w dużym procencie żydowskim, cała ta społeczności w czasie wojny znikła. Obywatele niemieccy też wyjechali po wojnie. Polską inteligencję przetrzebiły obie okupacje, więc struktura ludnościowa miasta bardzo się zmieniła i mało jest osób, które mają w nim korzenie z dziada pradziada. Dotyczy to wielu miast w Polsce. Naszym obowiązkiem jest łapanie ostatnich nitek, moim zdaniem tacy ludzie jak Józef Bartoszko zasługują na miejsce w zbiorowej pamięci – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/kk

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 02.02.2017

Godzina emisji: 22:14


Polecane

Wróć do strony głównej