Tomasz Chmal: sztuka współczesna jest taka różnorodna, że nawet konserwatyści się w niej odnajdą

2022-01-30, 20:37

Tomasz Chmal: sztuka współczesna jest taka różnorodna, że nawet konserwatyści się w niej odnajdą
Chmal: sztuka współczesna jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś w niej dla siebie . Foto: shutterstock.com/Sandra_M.jpg

- Próbuję przekonywać do tego, że sztuka współczesna, podobnie jak inne dziedziny naszej kultury współczesnej jest taka, jakie są czasy, które mamy. Jest różnorodna, czasami łamie tabu, czasami jest polityczna. Jest taka duża ilość ciekawych stylów interpretacji, że również konserwatyści mogą próbować się w tym odnaleźć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Chmal (prawnik, były ekspert Instytutu Sobieskiego, kolekcjoner sztuki)    

"Kolekcja. Wystawa osobista" to książka, w której Tomasz Chmal, z zawodu adwokat, z zamiłowania uczestnik życia artystycznego, opowiada o swojej przygodzie ze sztuką i jej kolekcjonowaniem. Ilustrowana ponad setką zdjęć Szymona Rogińskiego "Kolekcja..." jest subiektywną historią artystycznych fascynacji, opowieścią o pracach, o spotkaniach z ich autorami i autorkami, ale również o kontekście, w którym powstaje i istnieje sztuka, a więc o politycznych i społecznych zmianach zachodzących w Polsce i na świecie - można przeczytać na stronie wydawnictwa. 

O tym, czy chrześcijaństwo jest skazane na konflikt ze sztuką współczesną mówił na antenie PR 24 mówił sam autor publikacji.  

- Nie ukrywam poglądów konserwatywnych, natomiast na sztukę patrzę jak na element całej kultury współczesnej, która nas otacza. O ile więcej przechodzi w muzyce, gdzie mamy wiele różnych stylów np. heavy metal, rap, trans i inne, o tyle w sztuce współczesnej cały czas odwołujemy się do starych kanonów piękna - zauważył Chmal. 


Posłuchaj

Tomasz Chmal o sztuce współczesnej ("Życie z duszą czy bez" ) 23:16
+
Dodaj do playlisty

 

- Bardzo wielu kolegów- konserwatystów uważa, że sztuka skończyła się gdzieś na impresjonistach, albo trochę później. To, co dzisiaj się dzieje to jest albo lekceważone, albo zbywane jest prosty komentarzem, że "moje sześcioletnie dziecko zrobiłoby to lepiej". Jest pewien dysonans w tym zakresie, z którym próbuję walczyć - zaznaczył.           

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

GośćTomasz Chmal (prawnik, były ekspert Instytutu Sobieskiego, kolekcjoner sztuki)

Data emisji: 30.01.2022

Godz. emisji: 19.06

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej