X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 20:38
- Wyjątkowość Czech polega raczej na bardzo dużej liczbie osób, które nie deklarują przynależności do jakiejkolwiek religii, nawet, jeżeli jest ona (przynależność-red.) bardziej kulturowa, czy symboliczna, niż realna. Pod tym względem rzeczywiście Czechy są jednym z najbardziej agnostycznych krajów Europy, obok Estonii, czy obok Niemiec Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze).
Panorama Pragi nocą
Panorama Pragi nocąFoto: Pyty/ Shutterstock

O tym, czy katolicyzm jest w Czechach zjawiskiem kontrkulturowym mówił na antenie PR 24 dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze- Maciej Ruczaj.   

Jan Paweł II NAC-1200.jpg
"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

- Aktualny kandydat na premiera, czyli Petr Fiala napisał książkę pt. "Laboratorium sekularyzacji", w której opowiada o historii Czech jako emblematycznym przykładzie kraju sekularyzującego. Oczywiście jest coś na rzeczy. Należy to traktować jako swoiste uproszczenie - podkreślił politolog.      

Jeżeli chodzi o liczbę osób praktykujących to Czechy nie różnią się tak bardzo od wielu innych krajów  Europy Zachodniej, których wg. Macieja Ruczaja "nie traktujemy w taki sam sposób".     

- W historii Czech, w etosie narodowym nowoczesnego państwa czeskiego jest wpisany element antykatolicki. To jest trochę paradoks. Nowoczesny naród, pomimo, że w zdecydowanej większości był narodem katolickim, to jego państwotwórczy etos był raczej oparty o sprzeciw wobec Rzymu - przypomniał dyrektor Instytut Polskiego w Pradze. 

Posłuchaj
22:56 PR24_mp3 2021_10_17-19-05-21.mp3 Maciej Ruczaj o sekularyzacji Czech ("Życie z duszą czy bez") 

- Twórcy czeskiego odrodzenia narodowego podkreślali związki czeskiej narodowości z tradycją reformacyjną, z tradycją husycką. Hasło "precz z Wiedniem! precz z Rzymem!", które było na ustach wszystkich w 1918 roku, kiedy powstawała Czechosłowacja mówi tutaj o pewnym ukierunkowaniu, które jest przeciwne katolicyzmowi - zaznaczył gość audycji.             

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze)

Data emisji: 17.10.2021

Godz. emisji: 19.05

kmp

Czytaj także

Sytuacja Kościoła w Niemczech. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z ostatnim stadium przed schizmą

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 08:01
- To pełzająca schizma, której obecnie widzimy ostatnie stadium. Teraz będą błogosławić ludzi, którzy deklarują że nie chcą żyć w związku sakramentalnym. To de facto błogosławienie grzechu - powiedział o sytuacji niemieckiego Kościoła i buntu wobec nauczania Kościoła katolickiego prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk i specjalista ds. Niemiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół w dobie pandemii. Jarema Piekutowski: instytucja i hierarchia nie zdała egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:45
- Już od dłuższego czasu Polacy nie ruszają do Kościoła tak tłumnie, jak było to wcześniej. Okres pandemii i przeświadczenie, że do kościoła nie trzeba chodzić, może przeważyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarema Piekutowski, publicysta "Nowej Konfederacji".
rozwiń zwiń