"Rozumiał, że to człowiek jest drogą Kościoła". Milcarek o dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia

2021-09-12, 20:50

"Rozumiał, że to człowiek jest drogą Kościoła". Milcarek o dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Chrześcijaństwu zawdzięczamy to, że świata dzisiaj nie musimy oglądać jako walki plemion - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, red. naczelny kwartalnika "Christianitas", filozof. 

Co Polacy zrobili i co robią z dziedzictwem błogosławionego Prymasa Tysiąclecia? Między innymi o tym mówił gość PR24. Jak zauważył, w nauczaniu tego wybitnego biskupa, może niektórych uwierać ewangelia której uczył i którą głosił. - Co więcej, uwierać może ewangelia osadzona w jakimś konkretnym kontekście naszych czasów - powiedział.

Powiązany Artykuł

kościół free 1200
Nowa reformacja w Kościele? Tomasz Rowiński: mamy do czynienia z trzeszczeniem szwów

Paweł Milcarek podkreślił jednocześnie, że pozostaje też kilka aktualnych zagadnień, między innymi to, czy Kościół ma przemawiać do człowieka w abstrakcji i oddzieleniu od kultury i Ojczyzny, czy odwrotnie, ma przemawiać do człowieka w jego wspólnocie, służbie narodu którą to służbę Prymas rozumiał jak Jan Paweł II, czyli że to człowiek jest drogą Kościoła.


Posłuchaj

P. Milcarek o dziedzictwie błogosławionego S. Wyszyńskiego ("Życie z duszą czy bez") 22:42
+
Dodaj do playlisty

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Legat papieski, kardynał Marcello Semeraro, odczytał formułę beatyfikacyjną, a wierni odsłonili wizerunki nowych błogosławionych. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy Świętej przewodniczył kardynał Marcello Semeraro. Liturgię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 z zagranicy. Uroczystościom towarzyszyły relikwie błogosławionych przyniesione przez siostrę Nullę ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża i Karolinę Gawrych, które zostały cudownie uzdrowione za przyczyną Prymasa Tysiąclecia i Matki Czackiej.

Obrzęd beatyfikacyjny rozpoczął kardynał Kazimierz Nycz, przedstawiając życiorysy nowych beatyfikowanych. Opowiadając o Prymasie Wyszyńskim, podkreślił jego zaangażowanie w czasie II wojny światowej. Przypomniał, że ksiądz Wyszyński przebywał wtedy w Laskach pod Warszawą, gdzie pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej. Mówił także o zmaganiach Prymasa z władzami komunistycznymi. Przypomniał, że jego nieugięta postawa doprowadziła go do trzyletniego internowania. "Mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców kardynał Wyszyński notował w swoich zapiskach słowa: niczym nie zmuszą mnie do tego, abym ich nienawidził - powiedział.


Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Paweł Milcarek (red. naczelny kwartalnika "Christianitas", filozof)

Data emisji: 12.09.2021

Godzina: 19:07

Polecane

Wróć do strony głównej