X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Paweł Lisicki: Zachód ze Wschodem zamieniły się miejscami

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 20:16
- W wielu państwach zachodnich mamy do czynienia ze zjawiskami bardzo charakterystycznymi dla schyłkowego okresu PRL. Różnica polega na tym, że był to schyłkowy okres. Natomiast obecnie mamy do czynienia z czymś, co jeśli nie zostanie powstrzymane, może stać się czymś bardziej groźnym i niebezpiecznym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Lisicki, autor zbioru "Kontrrewolucja. Eseje i szkice".
Audio
  • Paweł Lisicki gościem Filipa Memchesa (Życie z duszą czy bez)
Paweł Lisicki
Paweł LisickiFoto: Grażyna Myślińska/Forum

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 od chwili końca komunizmu nastąpiła bardzo daleko idąca kulturowa zmiana. - Bolszewicki komunizm faktycznie umarł, ale na naszych ochach coraz wyraźniej widać neomarksizm lub tęczowy komunizm. W pewien sposób Zachód ze Wschodem zamieniły się miejscami. Zanika to, co wydało nam się największym zwycięstwem Zachodu. Coraz cześciej pojawia się to, przed czym Polacy zawsze uciekali, czyli tyrania - powiedział Paweł Lisicki. 
pap_19911201_00D_Kołakowski.jpg
Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_07_18-19-06-23.mp3 Paweł Lisicki gościem Filipa Memchesa (Życie z duszą czy bez)

 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że to porównanie nie jest na wyrost. - Przy całym moim krytycyzmie, trudno jest powiedzieć, że schyłek PRL był okresem obozów koncentracyjnych i masowych rozstrzeliwań. Chodzi o totalitarny rys. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które narasta na naszych oczach. Mamy przykład sprzed kilku tygodni nauczyciela w Wielkiej Brytanii, który za krytykę genderyzmu został wyrzucony ze szkoły. To jest tam sam system represji, który istniał w schyłkowym PRL. Nie było masowych rozstrzeliwań i obozów koncentracyjnych. Natomiast ludzie sprzeciwiający się władzy komunistów musieli liczyć się z utratą pracy, przywilejów, ograniczano im swobodę działania. Możemy powiedzieć, że w wielu państwach zachodnich mamy do czynienia ze zjawiskami bardzo charakterystycznymi dla schyłkowego okresu PRL. Różnica polega na tym, że był to schyłkowy okres. Natomiast obecnie mamy do czynienia z czymś, co jeśli nie zostanie powstrzymane, może stać się czymś bardziej groźnym i niebezpiecznym - tłumaczył Lisiecki. 

"Kontrrewolucja. Eseje i szkice" to wybór tekstów zaczerpniętych z bogatego dorobku redaktora naczelnego "Do Rzeczy". Teksty zamieszczone w tytule pochodzą z różnych źródeł. Najstarszy z publikowanych w tym zbiorze esejów powstał w 1990 r. Autor w swojej książce konfrontuje to, na czym polega i skąd się wziął kryzys zmysłu prawdy.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Paweł Lisicki (publicysta, redaktor naczelny "Do Rzeczy")

Data emisji: 18.07.2021

Godzina emisji: 19.06

Czytaj także

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 05:47
Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depopulacja narzędziem rewolucji? Filip Memches: mamy do czynienia z "ideologiczną kolonizacją"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 09:11
- Mamy do czynienia z bogatymi krajami, czy z elitami bogatych krajów, które po prostu chcą ograniczać przyrost naturalny w krajach III świata, w Afryce, w Azji. Promują określony styl życia, środki antykoncepcyjne, aborcję w tych krajach - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches.
rozwiń zwiń