X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polski mesjanizm. Prof. Bartyzel: wątek ten istniał już w piśmiennictwie XVII w.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 19:55
- Każdy naród stara się dowieść, że on również ma jakąś misję do spełnienia, to raczej poczucie obowiązku niż przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Jacek Bartyzel, historyk idei i filozof polityki z UMK w Toruniu. 
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza Mickiewicz na Judahu Skale
Fotografia litograficzna według obrazu Walentego Wańkowicza "Mickiewicz na Judahu Skale"Foto: Biblioteka Narodowa, domena publiczna (polona.org)

Gość PR24 mówił między innymi o tym, że we współczesnej kulturze mocny jest nurt krytycznego myślenia o polskiej historii i polskim dziedzictwie, które to ma nie odpowiadać współczesnym wyzwaniom. Mówił też o tym, czy o XIX-wiecznym mesjanizmie polskim można mówić jako o polskim kulturowym DNA.

"Wątek mesjanizmu już w XVII w."

Kardynał Stefan Wyszyński 1200.jpg
Kard. Wyszyński a "Solidarność". Prof. Skibiński: widział w niej szansę na powrót do normalności

- Wątek mesjanistyczny jest w kulturze polskiej najbardziej podniesiony w epoce romantyzmu, ale to nie znaczy, że dopiero w romantyzmie się pojawił, bo wątek ten istniał już w piśmiennictwie XVII w. Już kaznodzieje tamtych czasów postrzegali w polskości rodzaj szczególnego posłannictwa i zobowiązania - powiedział historyk idei.

Z drugiej strony, jak dodał, mesjanizm to zjawisko bardzo stare, tego rodzaju postawy można było dostrzec u narodów chrześcijańskich. - Każdy mesjanizm zakłada myślenie o wyjątkowości czy swoistości własnego narodu, ale to nie znaczy iż tylko jedna nacja ma tę misję. Możemy dostrzec więc swoisty pluralizm mesjanizm w obrębie świata chrześcijańskiego - powiedział prof. dr hab. Jacek Bartyzel.


Posłuchaj
21:46 PR24_mp3 2021_06_13-19-06-22.mp3 Prof. J. Bartyzel o polskim mesjanizmie ("Życie z duszą czy bez")

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: prof. dr hab. Jacek Bartyzel (historyk idei i filozof polityki z UMK w Toruniu)

Data emisji: 13.06.2021

Godzina: 19:06

Czytaj także

"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30
Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Lisicki o uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa: wyróżnia ją publiczny charakter

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 19:45
- To, co wyróżnia Boże Ciało to jego charakter publiczny. Pokazuje się, że wiara nie jest tylko sprawą prywatną i zamkniętą, ale to akt prawdziwy. W związku z tym wiara, która ma charakter w jednym sensie indywidualny, zyskuje charakter społeczny i publiczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń