X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konflikt pomiędzy chrześcijaństwem i liberalną demokracją

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 20:00
- Chrystianofobia wymaga, żeby chrześcijanie jako obywatele wyrzekli się części swojej wiary, albo zostaną relegowani do drugiego szeregu. Już kardynał Ratzinger ostrzegał, że Kościół zostanie postawiony przed taką perspektywą, a dwoistość postaw znajdzie się wśród chrześcijan. Jedni będą chcieli pozostać przy nauce Kościoła, a drudzy dołączą się do opinii dominującej i zwrócą się przeciwko współwyznawcom, piętnując fanatyzm i fundamentalizm - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: thanasus/shutterstock.com

Fińska deputowana, była minister spraw wewnętrznych i długoletnia szefowa partii Chrześcijańskich Demokratów Päivi Räsänen usłyszała zarzut posługiwania się "mową nienawiści", ponieważ w 2019 r. opublikowała na Twitterze zdjęcie fragmentu strony Pisma Świętego, gdzie była mowa m.in. o homoseksualizmie. W tym samym tweecie Räsänen skrytykowała władze kościoła państwowego (Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii), którego sama jest wierną, że objęły patronat nad paradą "dumy gejowskiej".


pap_20210508_1OM (2).jpg
"Odrzucenie Kościoła jako wspólnoty". Juliusz Gałkowski o apostazji

Zdaniem Pawła Milcarka mamy do czynienia ze skrajnym przykładem natężenia konfliktu pomiędzy chrześcijaństwem i liberalną demokracją. - To powinno niepokoić. Räsänen zwróciła uwagę, że Kościół do którego należy nie powinien angażować się w poparcie agendy LGBT, która pozostaje w sprzeczności ze źródłami objawienia. Z tego powodu została objęta zainteresowaniem prokuratury. Państwo poczuło się zobowiązane do prowadzenia śledztwa ws. czy powtarzanie tekstu świętego Pawła jest przestępstwem. Stawia to pytanie o obecność chrześcijan w społeczeństwie. Päivi Räsänen nie formuje politycznych postulatów przeciwko środowisku LGBT. Ona upomina się, aby jej Kościół pozostawał w zgodzie ze źródłami wiary. Nie interesuje się tym sam Kościół, który mógłby wejść w polemikę, ale państwo. Działania prokuratury uderzają w przywiązanie chrześcijan do ich źródeł wiary - powiedział redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas". 

Pojawia się pytanie o chrystianofobię. To pojęcie w ostatnich latach upowszechnił żydowski myśliciel Joseph Wheeler. - Chodzi o to, żeby chrześcijanie jako obywatele wyrzekli się części swojej wiary, albo zostaną relegowani do drugiego szeregu. Już kardynał Ratzinger ostrzegał, że Kościół zostanie postawiony przed taką perspektywą, a dwoistość postaw znajdzie się wśród samych chrześcijan. Jedni będą chcieli pozostać przy nauce Kościoła, a drudzy dołączą się do opinii dominującej i zwrócą się przeciwko współwyznawcom, piętnując fanatyzm i fundamentalizm - tłumaczył Milcarek. 

Więcej w nagraniu. 

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr Paweł Milcarek (redaktor naczelny kwartalnika "Christianitas")

Data emisji: 16.05.2021

Godzina: 19.05 

Czytaj także

"Niewyobrażalny, wydany bez opinii biegłego". Tekieli o wyroku uniewinniającym aktywistki LGBT

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:38
- Poglądy sędziny rzutowały na wyrok, jaki ogłosiła wobec trzech aktywistek LGBT, stąd będzie apelacja od jej decyzji - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli. 
rozwiń zwiń