200. rocznica śmierci Josepha Maistre'a. "W czasie rewolucji francuskiej przeszedł dużą przemianę"

2021-02-28, 19:45

200. rocznica śmierci Josepha Maistre'a. "W czasie rewolucji francuskiej przeszedł dużą przemianę"
Święto Istoty Najwyższej, które było duchową wykładnią rewolucjonistów. Foto: Pierre-Antoine Demachy/ Carnavalet Museum, Paris

- Joseph de Maistre w czasie rewolucji francuskiej przeżył dużą zmianę ideową. Stał się bardzo gorliwym katolikiem. Stał się ideowym przeciwnikiem rewolucji. Kilka lat po jej wybuchu wydał dzieło "Rozważania na temat Francji", w których fundamentalnie krytykował założenia suwerenności ludu - powiedział o postaci francuskiego myśliciela dr Łukasz Maślanka, romanista i autor książki o tej postaci.

26 lutego przypadła 200. rocznica śmierci Josepha de Maistre'a, sabaudzkiego filozofa epoki rewolucji francuskiej. Znany jest jako jeden z twórców tradycjonalistycznego konserwatyzmu. W swojej myśli wyróżniał się tym iż uważał, że lewicowy terror jakobiński to kara za grzechy ludzkości. Jako dyplomata Królestwa Sardynii chciał także nawrócić Rosję na katolicyzm.

Powiązany Artykuł

shutterstock_103001126 (1).jpg
"Mówienie o Europie bez mówienia o Kościele nie ma sensu". Twórczość Hilairego Belloca

Monarchia z Bożej łaski

Dr Łukasz Maślanka podkreślił, że to podczas rewolucji francuskiej, Maistre przeszedł dużą przemianę. Był bezkrytycznym zwolennikiem monarchii. - Joseph de Maistre w czasie rewolucji francuskiej przeżył dużą zmianę ideową. Stał się bardzo gorliwym katolikiem. Stał się ideowym przeciwnikiem rewolucji. Kilka lat po jej wybuchu wydał dzieło "Rozważania na temat Francji", w których fundamentalnie krytykował założenia suwerenności ludu. Popierał ideał monarchii z Bożej łaski - powiedział.

Czytaj więcej:

Gość Polskiego Radia 24 podkreśla, że filozof odrzucał inne niż monarchia autokratyczna, ustroje państwa. Krajem, który jego zdaniem mógł być najlepszym miejscem na sprawdzenie takiego wzorca, była Rosja. - Polemizował nie tylko ze zwolennikami rewolucji, ale nawet z jej przeciwnikami, którzy popierali konserwatyzm rewolucyjny. Uważał, że wszelka idea suwerenności ludu jest świętokradztwem. Porządek społeczny opiera się na władzy monarchicznej, która pochodzi od Boga - powiedział dr Maślanka.

- Rosja w tamtym czasie była klasycznym przykładem takiej monarchii autokratycznej. Ze względu na swoje opóźnienie cywilizacyjne, wydawała się już filozofom oświeceniowym doskonałym poligonem doświadczalnym. Maistre także postanowił pójść tą drogą - dodał ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj

Dr Łukasz Maślanka o postaci Josepha Maistre'a ("Życie z duszą czy bez") 23:05
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr Łukasz Maślanka (romanista, ekspert PISM)

Data emisji: 28.02.2020

Godzina emisji: 19.06

dz

Polecane

Wróć do strony głównej