X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Był alfą i omegą". Prof. Łętocha o założycielu tygodnika "Prosto z mostu"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 20:20
- Od początku ambicją Stanisława Piaseckiego było stworzenie przeciwwagi dla "Wiadomości literackich", tego pisma kulturalnego, które dzierżyło w dwudziestoleciu międzywojennym niejako rząd dusz wśród polskiej inteligencji. Jego ambicją było podważenie hegemonistycznej pozycji tego periodyku na rynku prasy kulturalnej II RP - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Łętocha, z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Prof. Rafał Łętocha o tygodniku "Prosto z mostu" ("Życie z duszą czy bez")
Prasa jest często niedocenianym źródłem wiedzy historycznej
Prasa jest często niedocenianym źródłem wiedzy historycznejFoto: Pixabay (Domena publiczna)

15 grudnia minęła 120. rocznica urodzin Stanisława Piaseckiego. Dziełem jego życia był wydawany w latach 1935-1939 tygodnik "Prosto z Mostu", którego był redaktorem naczelnym.

ateny grecja stock 1200.jpg
"Jedno z najbardziej enigmatycznych wydarzeń historii". Filozof o walce na styku kultury greckiej i żydowskiej

- Jeżeli chodzi o ten tygodnik, Stanisław Piasecki był alfą i omegą. Był nie tylko założycielem tego pisma, ale jego redaktorem naczelnym i właścicielem. Przez pewien czas siedziba redakcji mieściła się w jego prywatnym mieszkaniu - powiedział rozmówca Filipa Memchesa.

"Prosto z mostu" nie było bynajmniej jednym z wielu periodyków narodowych na rynku prasowym ale rodzajem instytucji kulturalnej. - Wokół niego ukształtowało się bardzo prężne, znaczące środowisko. Pismo było fundatorem prestiżowych nagród literackich, organizowało spotkania. Wreszcie stworzyło wydawnictwo, w którym ukazały się książki m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - podkreślił prof. Łętocha.

Miejsce dla każdego

Pismo powiązane było z szeroko rozumiany obozem narodowym. - Było bardzo liberalne w dobrym tego słowa znaczeniu. W pierwszym okresie publikowali na jego łamach publicyści od lewa do prawa. Miało być głosem młodego pokolenia. W tej kwestii też przeciwstawiło się "Wiadomościom literackim" - dodał gość audycji.

-  "Prosto z mostu" jest doskonałym przykładem tego, że starano się prowadzić dyskusje na wszelkie możliwe interesujące, aktualne tematy. Sam Piasecki zarzucał kulturze polskiej okresu dwudziestolecia, że jest nazbyt wyabstrahowana z życia społecznego. Mówił, że poezja polska kwili sobie o ptaszkach, a tymczasem przemienia się obraz świata, dokonują się przemiany o charakterze cywilizacyjnym, a kultura polska nie chce w tym uczestniczyć - przypomniał religioznawca. 

W "Prosto z Mostu" było miejsce na dyskusje wokół nowych prądów w literaturze, teatrze, sztukach plastycznych, muzyce. - Na tym polegała wyjątkowość tego pisma - podsumował prof. Łętocha.

Posłuchaj
22:00 _PR24_AAC 2020_12_20-19-06-13.mp3 Prof. Rafał Łętocha o tygodniku "Prosto z mostu" ("Życie z duszą czy bez")

 

Więcej w rozmowie.

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: prof. Rafał Łętocha, Uniwersytet Jagielloński

Data emisji: 20.12.2020

Godz. emisji: 19.06

kmp

Czytaj także

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk: widzimy degradację roli macierzyństwa we współczesnej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 19:30
- Mamy do czynienia ze wzbudzaniem krytyki wobec kobiet, które poświęcają wiele lat wychowaniu dzieci - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog.
rozwiń zwiń