X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zaczęto przejmować hasła lewicy, a nawet szukać porozumienia z komunistami". Ekspert o europejskiej chadecji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 19:57
- Partie chadeckie, przynajmniej znaczna ich część, unika deklaracji wyznaniowych, czy identyfikacji z nauczaniem kościoła już od dłuższego czasu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Prof. Paweł Skibiński: ta stopniowa dominacja lewicowej formuły, która ostatecznie doprowadziła do wyzbycia się zasad chrześcijańskich przez polityków chadeckich, na pewno ma swoje korzenie dużo wcześniej niż '68 rok (Życie z duszą czy bez)
European Parliament
European ParliamentFoto: Wikimedia Commons, Diliff

W trakcie audycji rozmawiano o sytuacji chrześcijańskiej demokracji w Europie. 

pap_milewski 1200.jpg
"Marzą o świecie bez zasad". Bp Milewski przestrzega przed rosnącą "alergią" na chrześcijaństwo

Podczas rozmowy skomentowano genezę odchodzenia partii chadeckich od swych ideowych źródeł. - Od drugiej wojny światowej zaczęto w znacznej mierze przejmować hasła lewicy socjalistycznej, a nawet szukać jakiegoś porozumienia ideowego z komunistami - powiedział Skibiński, odnosząc się do zmiany tożsamości chrześcijańskiej demokracji w Europie. 

Posłuchaj
22:13 _PR24_AAC 2020_11_29-19-06-17_for_media.mp3 Prof. Paweł Skibiński: ta stopniowa dominacja lewicowej formuły, która ostatecznie doprowadziła do wyzbycia się zasad chrześcijańskich przez polityków chadeckich, na pewno ma swoje korzenie dużo wcześniej niż '68 rok (Życie z duszą czy bez)

 

- Ta stopniowa dominacja lewicowej formuły, która ostatecznie doprowadziła do wyzbycia się zasad chrześcijańskich przez polityków chadeckich, na pewno ma swoje korzenie dużo wcześniej niż '68 rok - dodał. 

Gość poruszył także temat geograficznego podziału wewnątrz rodziny europejskiej chadecji. - Niewątpliwie w "nowej Europie" można znaleźć więcej osób, które ze względu na świadomość zwłaszcza dramatycznej przeszłości dominacji komunistycznej w krajach naszej części kontynentu, nie są skłonni aż tak daleko posuwać się jeśli chodzi o pewien kompromis kulturowy czy cywilizacyjny z tendencjami niechrześcijańskimi - ocenił. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: prof. Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 29.11.2020

Godz. emisji: 19.06

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Życie z duszą czy bez". Rola chrześcijaństwa w polityce europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 07:33
- Chadecja stworzyła dwa najwspanialsze pomysły po II Wojnie Światowej które miały odsunąć widmo kolejnej wojny; integrację europejską, działo Roberta Schumana i ideę socjalnej gospodarki rynkowej Konrada Adenauera i Ludwiga Erharda – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog, ekspert Centrum Myśli Chrześcijańsko-Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi ludzie odchodzą od Kościoła? Terlikowski: ich sposób odbierania rzeczywistości jest często antychrześcijański

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 08:34
- Większość młodych ludzi w Polsce jest niewierząca, nie tylko na poziomie deklaracji, ale też na poziomie o wiele głębszym, istotniejszym. Całe chrześcijaństwo oparte o krzyż, o cierpienie Boga-człowieka, które przyjął, by nas zbawić, jest dla części polskiej młodzieży niezrozumiałe i niepotrzebne - powiedział Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki.
rozwiń zwiń