X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Życie z duszą czy bez". W czasie pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 20:29
- Dzisiaj mamy kłopot z takim spojrzeniem na rzeczywistość, na to co się dzieje, jako na znak czegoś innego, mamy kłopot z powierzeniem się wyższej sile, nie patrzymy z ciekawością i nadzieją, tylko raczej próbujemy szukać nowej normalności - mówił w Polskim Radiu 24 dr. hab. Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Bazylika archikatedralna w Przemyślu. W związku z nasilającą się pandemią w Polsce i wprowadzeniem nowych obostrzeń, metropolita przemyski ks. arcybiskup Adam Szal udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej począwszy od niedzieli, Przemyśl, 18.10.2020.
Bazylika archikatedralna w Przemyślu. W związku z nasilającą się pandemią w Polsce i wprowadzeniem nowych obostrzeń, metropolita przemyski ks. arcybiskup Adam Szal udzielił ogólnej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej począwszy od niedzieli, Przemyśl, 18.10.2020. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Dziś, w czasach pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo. 

shutterstock_147801680 (1).jpg
Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

Dr. hab. Michał Łuczewski przypominał, że Karol Wojtyła żył czasach apokaliptycznych. - To przede wszystkim II wojna światowa, która, jak się wydawało kończyła ze starym światem, to był apokalipsa historii. Był on również świadkiem apokalipsy swojego własnego życia, najpierw umarła jego mama, brat, następnie podczas wojny jego ojciec, znajomi i koledzy, to był człowiek, który obserwował jak świat, zarówno ten wielki, ale i jego osobisty rozpada się w apokalipsie uczynionej ręką człowieka - mówił.

Jak dodał gość audycji, dziś zagrożenie epidemią nabrało bardzo technicznego, zmedykalizowanego aspektu. - Kapłanami którzy objaśniają, co się dzieje, są lekarze albo specjaliści od symulacji komputerowych dotyczących epidemii. Sama epidemia zdaje się nie pokazywać niczego głębszego, koniec świata pokazuje sam siebie. Te końce świata, które przeżywał Karol Wojtyła, były przeżywane przez niego w innym duchu, niż my dziś przeżywamy epidemię, chciał odnaleźć w tym sens, tak jak w każdym cierpieniu chciał widzieć sens, który to cierpienie przekształca - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
21:28 _PR24_AAC 2020_10_18-19-06-36.mp3 18.10.2020 Michał Łuczewski (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

- W tych wydarzeniach odnajdywał głos Boga, który dawał jakiś pokój, niezależnie od tego, co dzieje się dokoła ale także wolę pomocy innym, zaangażowania się na rzecz odbudowy relacji, odnowy świata po apokalipsie, dlatego przecież został kapłanem. Na tym polega kapłaństwo, na służeniu innym. Jest się, jak wspominał Karol Wojtyła "ukrytym motorem ludzkich działań", sprawia się, że relacje są głębsze, a jednocześnie otwarte na coś nowego, na twórczość, przyjaźnie czy więzi - zaznaczył dr. hab. Michał Łuczewski.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr. hab. Michał Łuczewski

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Bartosz Jastrzębski: postawa ekologiczna jest obecna w chrześcijaństwie od początku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 19:45
- Dziś w nauczaniu papieża Franciszka dobitnie wyrażone jest to, że postawa troski w stosunku do środowiska przyrodniczego nie jest czymś dodanym do modelu chrześcijańskiego, ale czymś, co w tym modelu od samego początku tkwiło, chociaż nie zawsze kładło się na to szczególny nacisk - powiedział w Polskim Radiu 24 filozof prof. Bartosz Jastrzębski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia obnażyła kryzys cywilizacji europejskiej? "Brak tragiczności świata zaczęto traktować jako rodzaj prawa"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 21:03
- Pojawienie się czegoś, nad czym nie panują ani politycy, ani naukowcy, ani instytucje, wywołało szok. Europejczycy sprawiają wrażenie patrzących na pandemię, jako na swego rodzaju skandal, a nie zwykłą i dramatyczną rzecz, z którą trzeba sobie poradzić - powiedział filozof i eseista Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń