X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Encyklika Papieża Franciszka "Fratelli tutti". Milcarek: to list do świata

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 19:55
- Papież Franciszek probuje mówić językiem dzisiejszego świata, tyle tyko, że nie wprowadza do tego języka nowej jakości nadprzyrodzonej, która jest właściwa nauczycielowi wiary - mówił na antenie Polskiego Radia 24 filozof i publicysta Paweł Milcarek.
Audio
  • Paweł Milcarek o encyklice "Fratelli tutti" (Życie z duszą czy bez)
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: giulio napolitano/ Shutterstock

"Bardzo pragnę, abyśmy w tym czasie, w którym przyszło nam żyć, uznając godność każdej osoby ludzkiej, byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa" - napisał papież Franciszek, wyjaśniając powody dla których postanowił napisać swoją trzecią encyklikę "Fratelli tutti" – o braterstwie i przyjaźni społecznej. W dokumencie zachęca do refleksji, która mogłaby przynieść owoce w konkretnych realiach życiowych.


shutterstock ekologia 1200.jpg
Prof. Bartosz Jastrzębski: postawa ekologiczna jest obecna w chrześcijaństwie od początku

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że w encyklice poruszonych jest wiele ważnych zagadnień, które Kościół katolicki i papież powinien dziś podnieść. - Wspaniały jest w tej encyklice nurt społecznej zasady całości. Jest dogłębnie antyliberalna, ale jednocześnie nie jest wizją kolektywistyczną. To są bardzo mocne przypomnienia z głębin katolickiej nauki społecznej, papież mówi o nich w linii wielkich encyklik społecznych z przeszłości. Dobrze, że dzisiaj to  przypomina, ponieważ rzeczywiście mamy problem z neoliberalizmem. Zupełnie na miejscu jest to, że papież wchodzi w zagadnienia związane z kulturą rzeczy jednorazowego użytku. Papież protestuje przeciwko światu, który nieustannie nie pamięta o sobie. Encyklika ma bardzo mocne punkty, ale niestety jest również eksperymentem mówienia cały czas o bardzo ważnych sprawach w języku, który prawie w ogóle nie jest religijny, w którym religia bardzo często  pojawia się jako coś, co może się wydarzyć. Do końca jednak nie wiemy czy rzeczywiście o czymś rozstrzyga i jest niezastąpiona. Czy może jest elementem szerokiej tęczy współczesnego świata - powiedział Paweł Milcarek.

Posłuchaj
21:22 PR24_AAC 2020_10_11-19-06-42.mp3 Paweł Milcarek o encyklice "Fratelli tutti" (Życie z duszą czy bez)

 

Tekst encykliki został ogłoszony 4 października 2020, w dniu, w którym Kościół katolicki wspomina św. Franciszka z Asyżu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Paweł Milcarek (filozof i publicysta, redaktor naczelny "Christianitas") 

Data emisji: 11.10.2020

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Fratelli tutti - Wszyscy braćmi". Kolejna encyklika papieska zostanie poświęcona wybuchowi pandemii

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 16:46
- Nowa papieska encyklika pod tytułem "Fratelli tutti (Wszyscy braćmi): O braterstwie i przyjaźni społecznej" zostanie opublikowana w południe 4 października - podało Biuro Prasowe Watykanu. Encyklika będzie papieską refleksją związaną z wybuchem pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń