X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Bartosz Jastrzębski: postawa ekologiczna jest obecna w chrześcijaństwie od początku

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 19:45
- Dziś w nauczaniu papieża Franciszka dobitnie wyrażone jest to, że postawa troski w stosunku do środowiska przyrodniczego nie jest czymś dodanym do modelu chrześcijańskiego, ale czymś, co w tym modelu od samego początku tkwiło, chociaż nie zawsze kładło się na to szczególny nacisk - powiedział w Polskim Radiu 24 filozof prof. Bartosz Jastrzębski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: 24Novembers/Shutterstock.com

Gość PR24 zwrócił uwagę, że dziś ekologia i działania z nią związane w powszechnej opinii wydają się być domeną głównie szeroko rozumianej lewicy.  

listy 1200.jpg
Prof. Jastrzębski o tym, dlaczego kultura europejska zaczęła nienawidzić samej siebie

- Szeroko rozumiane środowiska lewicowe przejęły i zaabsorbowały obszar ekologiczny, włączając go w swoją lewicową narrację o walce z wyzyskiem, kapitalizmem i różnymi formami przemocy fizycznej, ekonomicznej i innej - powiedział prof. Bartosz Jastrzębski.


Posłuchaj
22:49 PR24_MPLS 2020_09_20-19-06-06.mp3 Prof. Bartosz Jastrzębski o chrześcijaństwie i ekologii (Świat z duszą czy bez)

 

- Nie jest natomiast prawdą, aby taka postawa ekologiczna w sposób ścisły i konieczny była związana z lewicowymi sposobami myślenia. Bo ona pojawiła się i trwała także w środowiskach konserwatywnych, także w katolickich czy w nauczaniu papieży. Takie sygnały pojawiały się od początku XX wieku, a w latach 60. i 70. staje się to wyraźne - dodał profesor.

Jak zaznaczył, obecnie "w nauczaniu papieża Franciszka dobitnie wyrażone jest to, że postawa ekologiczna, postawa troski w stosunku do środowiska przyrodniczego nie jest czymś dodanym do modelu chrześcijańskiego, ale czymś, co w tym modelu od samego początku tkwiło, chociaż nie zawsze w ciągu dwóch tysięcy lat historii w chrześcijaństwie kładło się na to szczególny nacisk".

Bartosz Jastrzębski podkreślił również, że nie zawsze była potrzeba zwracania szczególnej uwagi w nauczaniu Kościoła na aspekty ekologiczne. Stwierdził, że dziś ta potrzeba jest większa, głównie ze względu na znaczną degradację środowiska naturalnego. 

Więcej w nagraniu.

 ***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: : Filip Memches
Gość: prof. Bartosz Jastrzębski
Data emisji: 20.09.2020
Godzina emisji: 19.06

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 20:00
- Winy rzecz jasna są i nie podważymy ich. Natomiast z całą pewnością trzeba tutaj takiego wyważonego spojrzenia pomiędzy krzywdami, które się wydarzyły, a tym, co kultura europejska innym dała - mówił w Polskim Radiu 24 filozof, prof. Bartosz Jastrzębski. Skomentował w ten sposób coraz częstsze działania społeczeństw kultury zachodniej, które przepraszają za winy wobec innych kultur, zwłaszcza osób czarnoskórych.
rozwiń zwiń