X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zemsta tajnych służb". Łukasz Kobeszko o śmierci charyzmatycznego kapłana

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 20:15
We wrześniu minęła 30. rocznica skrytobójczego mordu na ojcu Aleksandrze Mieniu, charyzmatycznym kapłanie Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej. O prześladowaniu chrześcijan w krajach bloku państw komunistycznych mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko, filozof i publicysta.
Aleksandr Mien (1935-1990), rosyjski ksiadz prawoslawny, filozof religijny i teolog ekumenista. Był proboszczem parafii pod wezwaniem Ofiarowania Pańskiego w podmoskiewskiej wsi Nowaja Dieriewnia, z ktorej uczynil centrum zywego prawoslawia w ZSRR,
Aleksandr Mien (1935-1990), rosyjski ksiadz prawoslawny, filozof religijny i teolog ekumenista. Był proboszczem parafii pod wezwaniem Ofiarowania Pańskiego w podmoskiewskiej wsi Nowaja Dieriewnia, z ktorej uczynil centrum zywego prawoslawia w ZSRR,Foto: EAST NEWS/WOJTEK LASKI

W Polsce myślimy o męczeństwo chrześcijan w krajach komunistycznych w  kontekście takich wydarzeniach jak śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Popiełuszko f.jpg
Lata 1984-85: zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki i proces funkcjonariuszy SB

Nie można zapominać jednak tego, co działo się w innych krajach bloku komunistycznego. 9 września minęła 30. rocznica mordu na o. Aleksandrze Mieniu, kapłanie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Ojciec Aleksander Mień zginął 9 września 1990 w niewyjaśnionych okolicznościach w drodze ze swojego domu do cerkwi. Wg oficjalnej wersji władz został zamordowany przez jednego ze swoich parafian.

Posłuchaj
22:47 [PR24]PR24 (PCM) 13 wrzesień 2020 19_06_09.mp3 13.09.2020 Łukasz Kobeszko (Polskie Radio 24 / Życie z duszą, czy bez)

Tuż po śmierci kapłana porównywano jego osobę do ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem Łukasza Kobeszko to porównanie jest trafne, jeśli zauważymy podobieństwo okoliczności ich śmierci. - To rzeczywiście były mordy miej lub bardziej skrytobójcze. Do tej pory zarówno w przypadku śmierci Ks. Popiełuszki, jak i o. Aleksandra Mienia, zostali wykryto bezpośredni sprawcy, natomiast mamy do tej pory wątpliwości, kto był mocodawcą. Ta analogia się narzuca, jednak były pewne różnice, jeśli chodzi o postać obydwu kapłanów. Ojciec Aleksander Mień był duszpasterzem pewnej wąskiej elity rosyjskiej inteligencji, grupa jego wiernych nie była tak masowa, jak to miało miejsce w przypadku ks. Jerzego Popiełuszki - zwracał uwagę.

"Zemsta służb"

- Od kiedy został wyświęcony na kapłana często otrzymywał anonimy, listy ł listy z pogróżkami, był szykanowany także administracyjnie, przesłuchiwany przez KGB, podsłuchiwany. Żył w napięciu i poczuciu zagrożenia. Być może stał się ofiarą zemsty służb. Kiedy system sowiecki zaczął się liberalizować pokazano że jednak duchownego dopadnie zemsta, to mechanizm podobny do tego jaki w Polsce miał w przypadku śmierci ks. Stefana Niedzielaka i  ks. Sylwestra Zycha - dodał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Łukasz Kobeszko

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10. rocznica beatyfikacji ks. Popiełuszki. "Wciąż nie mamy pojęcia, z kim mieliśmy do czynienia"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 18:08
- Śmiem twierdzić, że kiedy dojdzie do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, to kult ks. Popiełuszki i tak będzie bardziej znany na świecie - powiedział Paweł Kęska z Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Okopach powstanie Muzeum ks. Popiełuszki. "To postać o znaczeniu ogólnym"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 17:10
- W perspektywie tylu dziesięcioleci, które upłynęły od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, paradoksalnie wiele rzeczy można pokazać na nowo - powiedział dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
rozwiń zwiń