X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Socjolog: współczesna Europa odeszła od myśli Schumana

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 19:34
- Współczesna Europa odeszła od myśli Schumana i nie widać wysiłku, jak zbudować i na jakich zasadach poszerzać jedność Europy, by stała się wspólnotą narodów rozwijających się i niewyrzekającą się swojej tożsamości. To zadanie przede wszystkim naszego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Drozdek, socjolog.
Pomnik Roberta Schumana w Brukseli
Pomnik Roberta Schumana w BrukseliFoto: Takashi Images/Shutterstock.com

Rozmowa dotyczyła postaci Roberta Schumana przy okazji 57. rocznicy jego śmierci. - Kiedy ogłosił on swoje orędzie o potrzebie integracji europejskiej, najważniejsze było dla niego przekroczenie pewnych sposobów myślenia bez przekraczania tożsamości narodów europejskich - podkreślił Michał Drozdek.

Robert-Schuman.jpg
Robert Schuman - jeden z ojców zjednoczonej Europy

Bezpieczeństwo Europy

- Schuman przyjął strategię dogadania się z Niemcami, podejmowania wspólnych działań. Teraz mamy do czynienia z konfliktową Rosją, mamy olbrzymie napięcia na Ukrainie i na Białorusi. Może wydawać się, że marzenie Jana Pawła II o Europie "dwóch płuc" może być teraz oddalone. To czas na przezwyciężenie tego myślenia - dodał.

Posłuchaj
22:24 PR24_MPLS 2020_09_06-19-06-04.mp3 Michał Drozdek o dziedzictwie Roberta Schumana we współczesnej Europie (Życie z duszą czy bez?/PR24)

Zdaniem socjologa "ponad egoizmami narodowymi trzeba budować wspólnotę. Współczesna Europa odeszła od myśli Schumana i nie widać wysiłku, jak zbudować i na jakich zasadach poszerzać jedność Europy, by stała się wspólnotą narodów rozwijających się i niewyrzekającą się swojej tożsamości. To zadanie przede wszystkim naszego narodu".

Czytaj także:

- Jako Polacy jesteśmy wychowani między Wschodem a Zachodem. To może pomóc nam w wizji i dalszym szukaniu drogi, aby Europa nie rozwijała się w napięciu. Dopóki Wschód będzie skupiony na konfliktach, a nie rozwoju, cała Europa nie będzie mogła poczuć się bezpieczna. Podobnie Schuman mówił, że Niemcy nie będą bezpieczni, dopóty Europa będzie się od nich izolować - podsumował.

W audycji również wspomnienie kard. Mariana Jaworskiego.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi:: Filip Memches
Gość: Michał Drozdek (socjolog)
Data emisji: 06.09.2020
Godzina emisji: 19.06

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: w dobie pandemii grozi nam jeszcze wirus obojętnego egoizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 14:50
Papież Franciszek mówił w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, że podczas pandemii światu grozi "jeszcze gorszy wirus: obojętnego egoizmu". - Nadszedł czas, by usunąć nierówności, uzdrowić niesprawiedliwość, która podważa u podstaw zdrowie całej ludzkości - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar katedry w Nantes. Francuska prokuratura zwolniła zatrzymanego 39-latka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 23:46
Mężczyzna był przesłuchiwany. Nie postawiono mu zarzutów - poinformował prokurator Pierre Sennes. Wcześniej informowano, że 39-latek to uchodźca z Rwandy. Pracował na terenie diecezji.
rozwiń zwiń