X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ukłon w stronę kultury francuskiej". Tomasz Rowiński o decyzji prezydenta Macrona ws. Notre-Dame

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 20:01
- W kulturze francuskiej katedra Notre-Dame jest symbolem uniwersalnym, łączy katolików i laików. Jest symbolem Paryża i Francji niezależnie od wyznania - mówił w Polskim Radiu Tomasz Rowiński, socjolog i publicysta Christianitas.org
Odbudowa katedry Notre-Dame
Odbudowa katedry Notre-DameFoto: PAP/EPA/Gao Jing

Katedra Notre-Dame i jej iglica zostaną przywrócone do stanu sprzed pożaru - przekazał Pałac Elizejski. Decyzję podjął po licznych konsultacjach prezydent Francji Emmanuel Macron, który krótko po pożarze mówił o możliwości "współczesnego rysu architektonicznego" i przebudowy katedry, co pobudziło wyobraźnię wielu architektów. Niektórzy proponowali zbudowanie szklanej iglicy oraz dachu katedry w formule ekologicznego parku lub panoramicznego tarasu. Macron zmienił zdanie po spotkaniu z ekspertami Krajowej Komisji ds. Dziedzictwa i Architektury (CNPA), skupiającej architektów, urzędników i ekspertów.

shutterstock notre dame free (po pożarze) 1200.jpg
Odbudowa katedry Notre Dame. Prace wstrzymane z powodu koronawirusa

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że forma katedry Notre-Dame sprzed pożaru powstała w XIX wieku. - Katedra w kulturze francuskiej jest symbolem uniwersalnym, łączy katolików i laików. Jest symbolem Paryża i Francji niezależnie od wyznania. Decyzja ws. jej odbudowy jest ukłonem w stronę kultury francuskiej, która powstała po rewolucji 1789 roku i inkorporowała bogate dziedzictwo architektoniczne katolickiej Francji do formuły laickiej republiki. Nie można było wykluczyć ponad 1000-letniej historii państwa, więc stworzono model akceptacji poprzez estetyczne zainteresowanie kulturą - tłumaczył Rowiński. 

- Romantyzm miał narzędzie intelektualne, żeby włączać elementy kultury katolickiej do innego projektu. Poza Polską był formą nowej, pogańskiej religijności, zainteresowania duchowością Dalekiego Wschodu. Był rodzajem świeckiego spirytyzmu, w który została włączona architektura średniowiecznych kościołów. W ten sposób należy tłumaczyć decyzję prezydenta Macrona - wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. 


21:53 notre.mp3

 

Katedra Notre-Dame - symbol stolicy Francji - została poważnie uszkodzona przez wielki pożar, który wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Został on prawdopodobnie wywołany przez niedopałek papierosa lub zwarcie podczas prac budowlanych na dachu świątyni. Drewniana więźba dachu z okresu średniowiecza, część sklepień stropowych oraz strzelista neogotycka wieża z XIX wieku zostały całkowicie zniszczone. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: Tomasz Rowiński (Christianitas.org)
Data emisji: 12.07.2020
Godzina emisji: 19.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczyste otwarcie dziedzińca przed katedrą Notre Dame. Po pożarze świątyni był nieczynny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 16:20
Otwarto dziedziniec przed katedrą Notre Dame w Paryżu. Był on nieczynny od chwili pożaru, który częściowo zniszczył świątynię. Otwarcia dziedzińca dokonali arcybiskup Paryża Michel Aupetit, mer stolicy Anne Hidalgo i generał Georgelin, który stoi na czele komitetu odbudowy katedry.
rozwiń zwiń