X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Agresywne prezentowanie ideologii". Prof. Nalaskowski o sprawie tytułu profesorskiego dla Zybertowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 21:05
- Jeszcze prawie rok temu była sprawa mojego felietonu była sensacją. Potem była prof. Ewa Budzyńska, prof. Wojciech Polaka, który nazwał LGBT "niemądrą ideologią", za czym posypały się petycje, by wyrzucić go z uniwersytetu. Teraz mamy sprawę Andrzeja Zybertowicza, którą w tej sytuacji trudno ocenić jako neutralną ideologicznie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Nalaskowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Prof. Aleksander Nalaskowski
Prof. Aleksander NalaskowskiFoto: TOMASZ BARANSKI/REPORTER

Zgodnie z zapisami ustawowymi tytuł profesora nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wniosku Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Zgodnie z jej postanowieniem została podjęta decyzja odmawiająca przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury dr. hab. Andrzeja Zybertowicza do tytułu profesora w dziedzinie nauk społecznych.

pap_zybertowicz1200.jpg
"Prześladowanie z powodów politycznych". Piotr Gliński o odmowie przyznania profesury Andrzejowi Zybertowiczowi

Dr hab. Andrzej Zybertowicz zapowiedział odwołanie się od tej decyzji. Jak ocenił, niektóre recenzje jego dorobku były negatywne z powodów politycznych.


Posłuchaj
22:33 _PR24_AAC 2020_07_05-19-06-02.mp3 05.07.2020 prof. Aleksander Nalaskowski (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

 

Prof. Aleksander Nalaskowski komentował decyzje Centralnej Komisji. - Mamy do czynienia z agresywnym prezentowaniem ideologii. Zawsze, powtarzałem, że ideologie są o siebie zazdrosne (…) To będzie się nasilało, to jest testowanie przeciwnika, jak daleko można się posunąć. Można było zawiesić Nalaskowskiego, można próbować dyscyplinować profesor Budzyńską, oskarżyć o nic prof. Polaka. Teraz zablokowano profesurę wybitnemu, oryginalnemu i inspirującemu uczonemu - stwierdził.

Przyczyn braku otwartości na różnorodność poglądów, spowodowaną także zbyt pochopnym przyjmowaniem idei płynących z zachodnich uniwersytetów, prof. Nalaskowski upatrywał m.in. w słabości polskich elit. - Udajemy demokrację, ale nasza demokracja jest ciągle niedojrzała. My w czasie wojny straciliśmy Warszawę i wiele innych miast, zostaliśmy rozkradzeni najpierw przez Niemców, a później przez Sowietów z naszego kapitału materialnego i cywilizacyjnego, wyważono cokolwiek się dało. Ale przede wszystkim zostaliśmy ograbieni z inteligencji - przypominał.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: prof. Aleksander Nalaskowski

Data emisji: 05.07.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Czytaj także

Prof. Cenckiewicz: recenzenci starają się ośmieszyć dorobek naukowy prof. Zybertowicza

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 11:17
- Nauka o tajnych służbach to nie spiskologia, a część nauki - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Cenckiewicz o dr. hab. Andrzeju Zybertowiczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To skandal". Prof. Andrzej Waśko o odmowie przyznania profesury Andrzejowi Zybertowiczowi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 20:40
- Andrzej Zybertowicz jest badaczem o ustalonej pozycji naukowej w kraju i za granicą - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta.
rozwiń zwiń