X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Dr Wieczorek: Cioran ubolewał, że człowiek odciął się od swoich duchowych korzeni

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 20:00
- Rumuński pisarz ubolewał bardzo mocno nad tym, że człowiek sam - poprzez technikę, styl życia - odciął się od duchowych korzeni, na których była zbudowana jego osobowość od czasów starożytnej Grecji czy okresów jeszcze wcześniejszych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Wieczorek, filozof z UKSW. 
Emil Cioran
Emil Cioran Foto: Thierry Ehrmann/Flickr/CC BY 2.0

W sobotę minęła 25. rocznica śmierci rumuńskiego pisarza Emila Ciorana. Autor ten w swojej twórczości wielokrotnie stawiał pytania o duchową kondycję Europy, Zachodu.

 "Europa to uperfumowany trup, zgnilizna, która ładnie pachnie". To jedna z wielu znanych myśli Ciorana. 

 - To sformułowanie myśliciela, który posługiwał się paradoksem, aforyzmem. Zasadniczo uważał stan cywilizacji europejskiej – o niej głównie pisał – za schyłkowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Wieczorek. 

Jak zaznaczył, pisarz ubolewał bardzo mocno nad tym, że "człowiek sam - poprzez technikę, poprzez styl życia - odciął się od duchowych korzeni, na których była zbudowana jego osobowość od czasów starożytnej Grecji czy czasów jeszcze wcześniejszych - kiedy człowiek czuł jedność ze światem, z naturą, czuł bliskość, która jest fundamentem egzystencji; tej zdrowej, opartej na właściwych wartościach". 

W audycji także o systemach utopijnych, totalitaryzmach i kondycji cywilizacji zachodniej.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:56 _PR24_AAC 2020_06_21-19-06-41.mp3 Dr Bartosz Wieczorek o twórczości Emila Ciorana i cywilizacji zachodniej (Życie z duszą czy bez)

 


* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: dr Bartosz Wieczorek (filozof z UKSW)
Data emisji: 21.06.2020
Godzina emisji: 19.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jastrzębski: winy cywilizacji zachodniej wobec innych kultur są, ale trzeba wyważonego spojrzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 20:00
- Winy rzecz jasna są i nie podważymy ich. Natomiast z całą pewnością trzeba tutaj takiego wyważonego spojrzenia pomiędzy krzywdami, które się wydarzyły, a tym, co kultura europejska innym dała - mówił w Polskim Radiu 24 filozof, prof. Bartosz Jastrzębski. Skomentował w ten sposób coraz częstsze działania społeczeństw kultury zachodniej, które przepraszają za winy wobec innych kultur, zwłaszcza osób czarnoskórych.
rozwiń zwiń