X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Publicystka: prymas Stefan Wyszyński jest częścią naszej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 19:45
- Prymas Tysiąclecia wierzył, że właśnie wielkie spotkania modlitewne upewniają naród w poczuciu wiary. Z tego punktu widzenia uroczystość, która pozwoliłaby zgromadzić wiele tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, jest o wiele bardziej potrzebna, niż uroczystość online - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Barbara Sułek-Kowalska, odnosząc się do przełożonej z powodu pandemii beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Barbara Sułek-Kowalska o beatyfikacji kard. Stefan Wyszyńskiego ("Życie z duszą czy bez" / PR24)
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W niedzielę 7 czerwca Kościół katolicki świętuje uroczystość Trójcy Świętej. Dzień ten jednak miał być szczególny dla polskiego Kościoła ze względu na wyznaczoną wcześniej datę beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego. Beatyfikacja ta - z powodu pandemii koronawirusa - została przełożona. Czy słusznie?

1200_Nycz_PAP.jpg
"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Dwie strony jednego medalu

- W samym Watykanie wszystkie uroczystości kanonizacyjne i beatyfikacyjne zostały z powodu pandemii odłożone w czasie. Wydaje się, że jest to pewien punkt odniesienia i jakiś przykład - mówiła Barbara Sułek-Kowalska w Polskim Radiu 24.

Publicystka zwróciła jednak uwagę na to, że spotkała się z wieloma opiniami, że beatyfikacja ta powinna odbyć się w ustalonym wcześniej terminie, nawet jeśli nie w formie wielkiej uroczystości z licznym udziałem wiernych, "ale jednak uroczystości, która sprawiłaby, że prymas Wyszyński, ta skała narodu, oparcie, również w czasach odosobnienia, przeszedłby już na inne karty naszej historii, już byłby częścią innego rozdziału" - podkreśliła.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego

- Oczywiście on jest cały czas częścią naszej narodowej tożsamości i częścią naszej historii. Ale dla wiernych Kościoła katolickiego inna jest sytuacja, kiedy ktoś jest błogosławiony, święty, jest obecny na ołtarzach, za jego wstawiennictwem się modlimy - wyjaśniła publicystka.

"Patron odosobnienia"

Stefan Wyszyński.jpg
Rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. Uroczysta msza święta w Warszawie i wykład

Jak mówiła Barbara Sułek-Kowalska, była rozważana opcja uroczystości beatyfikacyjnej bez udziału wiernych, za to z transmisją na żywo. Podjęto jednak decyzję, aby beatyfikacja została odłożona, a kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, zadeklarował w niedzielę, że już niebawem, w ciągu kilku miesięcy, będzie mogła odbyć się wielka uroczystość z udziałem gości zza granicy.

- Sam wielki Prymas Tysiąclecia był człowiekiem, który uważał, że naczelnym zadaniem jest utrzymać chwałę Bożą w naszej ojczyźnie [...]. Wierzył w to, że właśnie wielkie spotkania modlitewne upewniają naród w poczuciu wiary. Z tego punktu widzenia uroczystość, która pozwoliłaby zgromadzić wiele tysięcy ludzi z kraju i zagranicy, jest o wiele bardziej potrzebna, niż uroczystość online - mówiła publicystka.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kard. Nycz: beatyfikacja kard. Wyszyńskiego będzie wielkim Te Deum

Jednakże podkreśliła, że opinie osób, z którymi na ten temat rozmawiała, także wielu młodych, potrafiły być odmienne. Jak stwierdziła, część osób tym mocniej liczyła na tę beatyfikację właśnie ze względu na pandemię i stan odosobnienia. - Bo wtedy mieliby poczucie takiej wielkiej bliskości z prymasem i jego wprost namacalnej obecności duchowej w naszym życiu w tym niezwykle skomplikowanym czasie - podkreśliła Barbara Sułek-Kowalska.

Zaznaczyła, że Prymas Tysiąclecia jest w pewien sposób "patronem odosobnienia" ze względu na swoją historię, w której był okres, kiedy decyzją komunistycznej władzy przez 3 lata był internowany i żył w odosobnieniu.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzi: Filip Memches
Gość: Barbara Sułek-Kowalska (publicystka)
Data emisji: 07.06.2020
Godzina emisji: 19.06

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: ruszają przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 10:41
- Coraz więcej Polaków nie miało szans żyć w tym czasie, kiedy żył i posługiwał kard. Stefan Wyszyński. Dla wielu z nas to już postać historyczna. Żeby na nowo odkryć tę postać, musimy poznać kim był i co mu zawdzięczamy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński, który zaprasza na wydarzenia, przybliżające osobę prymasa.
rozwiń zwiń