X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wildstein: prawa człowieka stały się zaprzeczeniem tego, czym były pierwotnie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 20:10
- Prawa człowieka stały się listą życzeń, nie są na niczym ufundowane. Jakiekolwiek roszczenia grup społecznych, które stają się odpowiednio silne, są interpretowane jako prawa człowieka. To jest nieporozumieniem - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz i publicysta, autor książki "Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach".
Audio
  • Bronisław Wildstein o książce "Bunt i afirmacja. Esej o naszych czasach" (Życie z duszą czy bez)
Bronisław Wildstein
Bronisław WildsteinFoto: PR24

Autor na ponad pięciuset stronach śledzi wielowiekową ewolucję zachodniej cywilizacji. Przypatruje się rozmaitym tendencjom w literaturze, malarstwie, kinematografii. Wskazuje przyczyny i skutki rugowania świętości z przestrzeni publicznej.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że prawa człowieka wyrastają z chrześcijaństwa. - Nie ma innych religii, które je rozwinęły. Judaizm również bardzo eksponuje podmiotowość człowieka, który jest partnerem Boga, jednostki, nie tylko narodu wybranego. Z chrześcijaństwa wyrasta odczarowanie świata, który wcześniej był dla ludzi święty i boski. Stało się to w momencie, gdy uznaliśmy, że Bóg dał człowiekowi władzę nad światem i sam się z niego wycofał. Chrześcijaństwo byłoby w takiej sytuacji odpowiedzialne nie tylko za prawa człowieka, ale paradoksalnie również za ateizację - powiedział Bronisław Wildstein. 

- Współcześnie prawa człowieka stały się zaprzeczeniem tego, czym były pierwotnie. Stały się listą życzeń, nie są na niczym ufundowane. Jakiekolwiek roszczenia grup społecznych, które stają się odpowiednio silne, są interpretowane jako prawa człowieka. To jest nieporozumieniem - podkreślił. 

Jego zdaniem w obecnym kształcie cywilizacji nowoczesność koliduje z chrześcijaństwem. - Tak jednak nie musi być, wmawia nam się to - stwierdził publicysta. - Nowoczesnością jest niekwestionowany postęp nauk ścisłych i cywilizacji technicznej.  Tego typu rozwój jesteśmy w stanie doskonale sobie wyobrazić w zgodzie z myślą chrześcijańską. Wyobrażenie ładu jest niezbędne dla istnienia nauki. Ładu, który nas przekracza. Nauka odkrywa kolejne warstwy prawideł rzeczywistości. Jednak postępowi technicznemu towarzyszy pyszne wyobrażenie człowieka, że jest on w stanie opanować świat, że świat nie ma samoistnej konsystencji i jest tworzywem dla człowieka. To już jest radykalnie sprzeczne z chrześcijaństwem. Człowiek-bóg zaciekle walczy ze stwórcą, chce się wspiąć na jego tron. Ta nowoczesność, która przejawia się w ideologii emancypacji, jest nie do pogodzenia z jakąkolwiek religią - powiedział Bronisław Wildstein. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Bronisław Wildstein
Data emisji: 31.05.2020
Godzina emisji: 19.06


Czytaj także

Bronisław Wildstein: ideologia, która mieni się być ateistyczną i neutralną jest quasi-religijna

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 19:41
– Tolerancja to zrozumienie, że są ludzie, którzy mają określony porządek wartości i odbioru rzeczywistości. Nie wolno w to ingerować – powiedział publicysta Bronisław Wildstein. - Świętokradztwo to robi, bo próbuje obrazić to, co jest najświętsze – dodał na antenie Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń