X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość". O. Michał Paluch o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 20:17
- Św. Jan Paweł II starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Paluch, dominikanin, filozof, profesor i rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Audio
  • O. Michał Paluch w rozmowie o nauczaniu św. Jana Pawła II ("Życie z duszą czy bez")
Plakat z Janem Pawłem II z okazji jego beatyfikacji
Plakat z Janem Pawłem II z okazji jego beatyfikacjiFoto: Foto: Przemysław Goławski

Tematem rozmowy była inauguracja Instytutu Jana Pawła II w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. - Chcemy uwiecznić obecność Jana Pawła II w naszej uczelni, ponieważ był on naszym uczniem. Ta edukacja pozostawiła w nim głęboki, trwały ślad, ale ten ślad pozostał także na pontyfikacie papieża - ocenił o. Michał Paluch.

Grzegorz Łęcicki 1200.jpg
Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi

- Imię Jana Pawła II kojarzy się przede wszystkim z walką o rodzinę i to bardzo ważny kierunek podejmowania dziedzictwa papieża, natomiast zapomnianym tematem jest troska o to, by kultura była nośnikiem wiary. Chcemy, by ten temat rozbrzmiał na nowo także na świecie. Chcielibyśmy także traktować Instytut Jana Pawła II jako partnera w dyskusji i rozmowie - podkreślił. 

"Zdziałać coś przez nawrócenie"

Zdaniem dominikanina "Jan Paweł II przez rozmach swego pontyfikatu może być zestawiony ze świętym Tomaszem z Akwinu. W przypadku takich gigantów rodzi się pokusa, by gryźć nie swoimi zębami 'pokarm', który od nich otrzymaliśmy. Aby dzieło jakiegoś autora stało się naprawdę płodne, musi być 'pogryzione' naszymi własnymi zębami, abyśmy docenili jego wielkość".

- Był to pierwszy papież, który poszedł do meczetu i synagogi. Najważniejsze w myśleniu o jego strategii intelektualnej i misyjnej jest to, że starał się być w dialogu ze względu na własną tożsamość, a nie pomimo własnej tożsamości. Św. Jan Paweł II uczył nas, że to właśnie dlatego, że jesteśmy chrześcijanami, powinniśmy tworzyć ciepłe i otwarte miejsce dla człowieka, który nie do końca popiera nasze poglądy - stwierdził gość Polskiego Radia 24.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Postać kluczowa, nie tylko dla Polaków". Prof. Paweł Skibiński o Janie Pawle II

- Od samego początku do końca Jan Paweł II był przekonany, że możemy zdziałać coś przez nawrócenie, a nie przez reformy pewnego porządku, który widzimy wokół nas - podsumował. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: o. Michał Paluch (dominikanin)
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 19.06

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Jarosław Grabowski: słowa Jana Pawła II trzeba odkrywać na nowo  

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 17:25
- Ważne, abyśmy w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II nie skupiali się tylko na nostalgicznych wspomnieniach chwil, które nigdy nie wrócą. Powinniśmy odkrywać Karola Wojtyłę na nowo, pochylić się nad jego słowami - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego “Niedziela”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Andrzej Majewski: Jan Paweł II otworzył Kościół na media

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 19:15
- Papież dostrzegł w dziennikarzach zarówno ich ogromny potencjał, jak i zwykłych ludzi, którzy nie czyhają na jego potknięcia, którzy są mu życzliwi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Andrzej Majewski, szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Stanisław Tasiemski: rodzina stała w centrum nauczania Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 22:25
- Jan Paweł II to papież, który człowieka znał dokładnie i pokazywał pewną wizję szczęścia, ale i wartości z których nie można zrezygnować. To bardzo piękny, ambitny program, który każdy może przyjąć na nowo, odczytać, i przełożyć na swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski, dominikanin, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List Jana Pawła II do artystów. Malarka: mówi o powrocie twórczości do kategorii piękna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 22:42
- Dzięki przesłaniu w liście Jana Pawła II do artystów możemy się zastanowić, jakie cechy powinien ten prawdziwy artysta posiadać, by faktycznie takim był. I zachęca nas do tego, by to zrobić - powiedziała w Polskim Radiu 24 malarka Krystyna Różańska-Gorgolewska. Gośćmi audycji "Aria czy barbaria?" byli także dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski i publicysta Jan Pospieszalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: święty Jan Paweł II jest jednym z największych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 15:20
- Co Jan Paweł II powiedziałby w maju 2020 roku? Powiedziałby: nie lękajcie się. Polakom przypomniałby o solidarności w sprawach polskich, że solidarność oznacza to, że jeden i drugi niosą brzemię razem we wspólnocie, a nie jeden przeciw drugiemu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
rozwiń zwiń