X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Stały odpływ chrześcijan". Ekspert o sytuacji mniejszości religijnych w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 19:55
- Istnieje pewien dyskomfort wśród mniejszości religijnych. Jest stały odpływ, migracja chrześcijan z Iranu. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja żydów irańskich, społeczności, która istnieje tam od tysięcy lat - powiedział na antenie PR24 Krzysztof Strachota, antropolog kultury z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Krzysztof Strachota (OSW) o tym, jak wygląda sytuacja mniejszości religijnych w Iranie (Polskie Radio 24/Życie z duszą czy bez)
Pomnik Ajatollaha Chomeiniego w Teheranie
Pomnik Ajatollaha Chomeiniego w TeheranieFoto: Rainer_81 / shutterstock

Iran to jeden z najważniejszych graczy na geopolitycznej mapie Bliskiego Wschodu. Kraj ten uchodzi za autorytarny reżim, w którym łamane są prawa człowieka. Krzysztof Strachota mówił między innymi o sytuacji mniejszości religijnych w muzułmańskim państwie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Teheran Iran 1200 free shutter.jpg
"Drzwi dla dyplomacji pozostają otwarte". MSZ Iranu o porozumieniu nuklearnym

"Ludy Księgi"

Jak mówił gość PR24, w szariacie funkcjonuje pojęcie "Ludów Księgi". Są to muzułmanie, żydzi, chrześcijanie i zoroastryjczycy (przedstawiciele religii starszej niż islam). - Litera prawa irańskiego odwołuje się do prawa szariackiego, które jak najbardziej daje "Ludom Księgi" możliwość funkcjonowania w społeczeństwie i państwie muzułmańskim - mówił.

>>>[JEDYNKA] Andrzej Talaga: dla wielu społeczeństw Rosja jest mniejszym zagrożeniem niż USA

- W praktyce mają oni zapewnione prawo do kultu, własnego szkolnictwa. Tradycyjne ugrupowania chrześcijańskie, Ormianie czy Asyryjczycy mają zagwarantowane miejsca w parlamencie przewidziane dla tych mniejszości. Siłą rzeczy są wykluczeni z szeregu funkcji rządowych - powiedział ekspert.

Problemy żydów


Dodał, że "modelowo to wygląda całkiem nieźle", niemniej problem się pojawia "w sytuacji praktycznego życia", na przykład "poczucia szklanego sufitu" czy "ukrywanej dyskryminacji". -  Istnieje pewien dyskomfort wśród mniejszości religijnych. Jest stały odpływ, migracja chrześcijan z Iranu. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja żydów irańskich, społeczności, która istnieje tam od tysięcy lat - wskazał Krzysztof Strachota.

>>>[HISTORIA] Ruhollah Chomeini przejmuje władzę w Iranie

- Nad społecznością żydowską ciąży piętno i cień Izraela. Od czasu do czasu wychodziło poczucie tego, że są to osoby nielojalne - mówił antropolog kultury z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Rozmawiał Filip Memches.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Krzysztof Strachota (OSW)

Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu. Dr Piotr Kościński: ta sprawa będzie ciągnęła się za Iranem jeszcze długo

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 15:00
- Przyznanie się Iranu do zestrzelenia samolotu było spowodowane tym, że chciał uniknąć bycia ciągle podejrzanym o ten czyn - powiedział dr Piotr Kościński, ekspert ds. międzynarodowych z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. - Iran nie może przedstawiać się już jako ofiara, co czynił po ataku na gen. Solejmaniego - dodał.
rozwiń zwiń