Witkacy - "człowiek, który traktował swoje życie jak dzieło sztuki"

2019-09-15, 19:40

Witkacy - "człowiek, który traktował swoje życie jak dzieło sztuki"
Autoportret Stanisława Ignacego Witkiewicza. Foto: Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie/domena publiczna

- To nie jest tak, że Witkacy zasiadał na tronie w oparach samych głębokich myśli. Był on pogrobowcem młodej polski i dziedziczył on tradycję epatowania burżujów oraz chłostania mieszczuchów ekscesem erotycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 krytyk literacki, filozof i członek redakcji kwartalnika "Kronos" Mateusz Werner.

Posłuchaj

15.09.19 "Życie z duszą czy bez". Rocznica śmierci Witkacego
+
Dodaj do playlisty

Stanisław Ignacy Witkiewicz, ps. Witkacy (ur. 24 lutego 1885 w Warszawie, zm. 18 września 1939) to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich twórców XX wieku - dramaturg, filozof, malarz, fotograf, krytyk, pisarz. Miał popełnić samobójstwo razem z Czesławą Oknińską-Korzeniowską, którą udało się odratować. Ciało Witkacego odnalazł siedemnastoletni wówczas Włodzimierz Ziemlański.

Powiązany Artykuł

witkacy pastele 1200.jpg
Twórczość Witkacego i stulecie niepodległości

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Witkacy. Bezkompromisowy perfekcjonista

Niewątpliwie do tego desperackiego kroku pchnęło Witkacego wiele zdarzeń i okoliczności, z których najważniejszą była jednak wiadomość podana przez radio 17 września, że do Polski wkroczyła Armia Radziecka. Pisarz miał przeczucie nadciągającej groźby totalitaryzmu, który zniszczy indywidualność jednostki oraz dotychczasowe wartości naszej cywilizacji.

"Sztukę traktował poważnie"

- Witkacy traktował egzystencje jako dzieło sztuki. Pisał eseje, dramaty, traktaty filozoficzne i żył w sposób artystyczny. Tak należy też interpretować jego samobójstwo, które nie było wynikiem depresji - stwierdził Mateusz Werner. Krytyk literacki ocenił, że aby zrozumieć jego gest trzeba sięgnąć głębiej po kategorie tragizmu. - On właśnie nadawał przez akt końcowy tragizmu całości swojego dzieła. Pokazał, że sztukę traktował na serio i nie żartował - dodał.

Poznaj dramatyczną historię Stanisława Ignacego Witkiewicza - archiwalne audycje Polskiego Radia i Radia Wolna Europa, obrazy Witkacego oraz wspomnienia świadków znajdziesz w serwisie specjalnym Polskiego Radia ->>> Witkacy.polskieradio.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 19.06

Polecane

Wróć do strony głównej