X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Życie z duszą czy bez". Życie i twórczość Tadeusza Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 19:30
- Był on poetą wybitnym, a o konkretnej wizji Polski się nie wypowiadał. Na pewno miała to być Polska niepodległa i inna niż II Rzeczpospolita, bo Gajcy i jego środowisko dość mocno krytykowali II RP - powiedział o Tadeuszu Gajcym w Polskim Radiu 24 Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Audio
Tadeusz Gajcy
Tadeusz GajcyFoto: fot. Print Screen źr. mapakultury.pl

- Szukano tzw. "złotego środka". Sięgano do koncepcji uniwersalizmu. To miała być też Polska imperialna i mocarstwowa, która miała ambicję oddziaływania a nawet przewodzenia państwom bloku środokowoeuropejskiego - dodał literaturoznawca.

Urbanowski zaznaczył, że Gajcemu i jego pokoleniu zależało na poezji, która miała być czymś powiewem świeżej nowości w ówczesnej Polsce. - Gajcy był związany ze środowiskiem "Sztuki i Narodu", czyli jego rówieśnikami z Warszawy, która to "Sztuka i Naród" była związana z konspiracją wojskowo-polityczną działającą w Warszawie. Było to środowisko radukalnej prawicy lat 30. Sam Gajcy był związany z "Konfederacją Narodu" - przypomniał historię poety Urbanowski.

- W sensie artystycznym miał ambicję być płaszczyzną, na której literatura miała stać w kontrze do literatury dwudziestolecia międzywojennego. Walczono o sztukę na miarę epoki - podkreślił.

Spadkobierca romantyzmu

- Tadeusz Gajcy tworzył poezję piękną, ale też ciemną, odwołującą się do Norwida, Słowackiego, ale też awangardy. Znajdowały się tam również elementy groteski, metafizyka i pesymizm. Nie była to poezja łatwa w odbiorze, ale także w problematyce. Był on poetą próbującym odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które stawiało jego pokolenie - scharakteryzował poezję Gajcego Maciej Urbanowski.

- Jego środowisko było dojrzałymi spadkobiercami romantyzmu, który był dla nich czymś normalnym. Zbingew Herbert nazwał Gajcego "najbliższym krewnym Norwida" - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

***

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/pkr

------------------------

Data emisji 11.08.2019

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Między koszmarem a idyllą". Życie i śmierć Gajcego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 19:30
– Stygmat niejednoznaczności pojawił się u niego już na początku. Wybitni artyści już tak mają – mówił prof. Stanisław Bereś, autor książki "Gajcy. W pierścieniu śmierci". Rozmowę o biografii poety przypominamy w dniu 73. rocznicy jego śmierci.
rozwiń zwiń