X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Franz Kafka - pisarz tajemniczych metafor

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 22:00
"Proces" - najsłynniejsze dzieło Franza Kafki uchodzi za podejmujące ponadczasowe problemy. Czy słusznie? Może proza tego pisarza była raczej świadectwem pewnej specyficznej epoki, świadectwem czasów, w których żył autor?
Audio
Franz Kafka. Grafika na podstawie fotografii z 1923 r.
Franz Kafka. Grafika na podstawie fotografii z 1923 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

3 czerwca mija 95. rocznica śmierci Franza Kafki. O pisarzu, jego twórczości i jej odbiorze w Polskim Radiu 24 mówił filozof dr Jan Tokarski.

- Kafka wszystko, co pisał, brał z rzeczywistości takiej, jak ją doświadczał, jak ją postrzegał. Z pewnością to, co odnajdywał w świecie, wówczas było aktualne. Problem z tym pisarzem polega na tym, że swoje przeżycia ubierał w dość zaskakujące, a przynajmniej tajemnicze metafory. Metafora "Procesu" jest niesłychanie zagadkowa i wydaje mi się – bardzo nośna. W tym sensie Kafka jest pisarzem aktualnym – powiedział Jan Tokarski.

- Można na niego spojrzeć jak na kogoś, kto opisuje świat w pierwszej połowie XX wieku. Można na niego spojrzeć jako na środkowoeuropejskiego Żyda, który zapisuje swoje doświadczenia. Ale można też na niego spojrzeć jako na krytyka czy może badacza nowoczesnej kondycji, którego spostrzeżenia albo niepokoje są wciąż aktualne – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24

------------------------

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 19.06

Zobacz więcej na temat: Franz Kafka literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie z duszą czy bez. Dzieła literackie Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 20:00
Zaprezentowano pierwszy tom "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły". Jakim twórcą był papież Polak? O jego dorobku literackim mówił prof. Krzysztof Dybciak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń