X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Totalitaryzmy mogą powrócić w każdej chwili?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 10:02
Czy totalitaryzmy mogą powrócić? O filozofii i myśli Hanny Arendt w Polskim Radiu 24 mówił filozof prof. Piotr Nowak, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Kronos".
Audio
  • 27.01.19 prof. Piotr Nowak o filozofii Hanny Arendt
Hannah Arendt
Hannah ArendtFoto: Ryohei Noda/Flickr/CC

Jednym z najważniejszych dzieł Hanny Arendt są "Korzenie totalitaryzmu".  Na ile jej praca jest dziś aktualna?

- Istnieje iluzja, swego rodzaju zła wiara, że totalitaryzmy są przeszłością. Wydaje się, że mamy teraz bardzo spokojne czasy, świetnie prosperującą demokrację i wszyscy jesteśmy z tego powodu szczęśliwi. To jest głębokie nieporozumienie. Intuicyjnie przeczuwamy, że recydywa totalitaryzmu może nastąpić w każdej chwili. Zwłaszcza ci, którzy czytają stare książki, na przykład dzieła Platona, dobrze wiedzą, że demokracja jest tylko rewersem tyranii i odwrotnie. Te dwa ustroje są bardzo słabe i w pewien sposób nawzajem siebie przeskakują  - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nowak.

Jak zaznaczył, Hannah Arendt analizowała fenomen totalitaryzmu bardzo drobiazgowo. - Nigdy nie ufała na przykład prawom człowieka. Uważała, że to jest coś, do czego się człowiek odwołuje, kiedy już nie ma się do czego odwołać. Człowiek rości sobie pretensje do praw mających chronić jego godność i życie. Ale taki zapis nie ma żadnego zakorzenienia w rzeczywistości instytucjonalnej państwa. Arendt mówiła wręcz, że prawa człowieka stanowią wyraz rozpaczy i bezradności jednostki rzuconej we wrogie środowisko, ponieważ państwo zawsze będzie przedkładać własny system prawny nad prawa człowieka – dodał profesor.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 19.06

Zobacz więcej na temat: Hannah Arendt filozofia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hannah Arendt: Są zbrodnie, których wybaczyć nie można

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 07:00
- Arendt mówi, że rok 1933 to nie tylko błąd Niemiec, to samobójstwo Niemiec. Samobójstwo intelektualne i moralne, odpowiedzialne za zbrodnie. Dlatego nigdy nie mogła wrócić do Niemiec. Miała poczucie, że to naród, który się skończył – mówił na antenie PR prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń