more_horiz

Totalitaryzmy mogą powrócić w każdej chwili?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 10:02
Czy totalitaryzmy mogą powrócić? O filozofii i myśli Hanny Arendt w Polskim Radiu 24 mówił filozof prof. Piotr Nowak, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Kronos".
Audio
  • 27.01.19 prof. Piotr Nowak o filozofii Hanny Arendt
Hannah Arendt
Hannah ArendtFoto: Ryohei Noda/Flickr/CC

Jednym z najważniejszych dzieł Hanny Arendt są "Korzenie totalitaryzmu".  Na ile jej praca jest dziś aktualna?

- Istnieje iluzja, swego rodzaju zła wiara, że totalitaryzmy są przeszłością. Wydaje się, że mamy teraz bardzo spokojne czasy, świetnie prosperującą demokrację i wszyscy jesteśmy z tego powodu szczęśliwi. To jest głębokie nieporozumienie. Intuicyjnie przeczuwamy, że recydywa totalitaryzmu może nastąpić w każdej chwili. Zwłaszcza ci, którzy czytają stare książki, na przykład dzieła Platona, dobrze wiedzą, że demokracja jest tylko rewersem tyranii i odwrotnie. Te dwa ustroje są bardzo słabe i w pewien sposób nawzajem siebie przeskakują  - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nowak.

Jak zaznaczył, Hannah Arendt analizowała fenomen totalitaryzmu bardzo drobiazgowo. - Nigdy nie ufała na przykład prawom człowieka. Uważała, że to jest coś, do czego się człowiek odwołuje, kiedy już nie ma się do czego odwołać. Człowiek rości sobie pretensje do praw mających chronić jego godność i życie. Ale taki zapis nie ma żadnego zakorzenienia w rzeczywistości instytucjonalnej państwa. Arendt mówiła wręcz, że prawa człowieka stanowią wyraz rozpaczy i bezradności jednostki rzuconej we wrogie środowisko, ponieważ państwo zawsze będzie przedkładać własny system prawny nad prawa człowieka – dodał profesor.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 19.06

Zobacz więcej na temat: Hannah Arendt filozofia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hannah Arendt: Są zbrodnie, których wybaczyć nie można

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 07:00
- Arendt mówi, że rok 1933 to nie tylko błąd Niemiec, to samobójstwo Niemiec. Samobójstwo intelektualne i moralne, odpowiedzialne za zbrodnie. Dlatego nigdy nie mogła wrócić do Niemiec. Miała poczucie, że to naród, który się skończył – mówił na antenie PR prof. Paweł Śpiewak.
rozwiń zwiń