more_horiz

Twórczość Stanisława Wyspiańskiego. W jaki sposób traktowała Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 19:40
15 stycznia będziemy obchodzili 150. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, w opinii wielu znawców literatury, twórcy kanonicznego. Czy jednak jego dzieła "uwierały i uwierają" Polaków? Co jest w nich głównym przesłaniem?
Audio
  • 13.01.19 Michał Łuczewski: „Stanisław Wyspiański nie przylega do naszych schematów (…)”.
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego
Autoportret Stanisława WyspiańskiegoFoto: Wikimedia/domena publiczna

Stanisław Wyspiański, zdaniem Filipa Memchesa, który prowadził audycję "Życie z duszą, czy bez?", należy do tych artystów, na których dorobek patrzy się przez pryzmat utartych opinii i schematów, bo "przecież każdy Polak powinien wiedzieć, że Wyspiański wielkim poetą był".   

Na temat twórczości dramaturga, poety, malarza, a także grafika, zwanego czwartym wieszczem polskim, mówił w Polskim Radiu 24 Michał Łuczewski, socjologii i publicysta. Jest on autorem tekstu "Mord na katedrze", w którym prezentuje Wyspiańskiego jako proroka końca Polski, a przynajmniej tej, którą czcimy i oddajemy hołd – zwrócił uwagę Filip Memches.

– Nie myślałem o tym, w ten sposób, ale rzeczywiście Stanisław Wyspiański nie przylega do naszych schematów, tzn., że był wielkim i wspaniałym poetą, a także patriotą. Z jednej strony chciał ocalić Polskę i tego, by była wielka oraz nieśmiertelna, ale z drugiej przypuszczał na nią frontalny atak po to, by ją zniszczyć. Uważał, że dzięki temu narodzi się na nowo. Jest to coś niesamowitego – wskazał wicedyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Gość Polskiego Radia 24 określił Wyspiańskiego jako "dekonstruktora polskości". – Był to psychoanalityk polskości, który bił i bije w nasze dusze. To człowiek, który wracał do źródeł kultury i polskości. Twierdził, że należy ją przepalić, by stworzyła się na nowo. Uważał, że każda kultura oparta jest na wielkich dziełach i mitach opisujących krwawe wydarzenia z historii ludzkości– dodał.

Dzieła Stanisława Wyspiańskiego czytał Jan Paweł II. Jakie wyciągał z nich wnioski? W jaki sposób oddziaływały na jego życie? O tym w całej rozmowie z Michałem Łuczewskim. Zapraszamy do jej wysłuchania.

Audycję "Życie z duszą, czy bez?" prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak czytać "Wesele", żeby je zrozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 22:22
– W tym tekście Wyspiańskiego są różne warstwy, tak jak w interpretacji całego dramatu są różne wersje. Jeśli pozostaniemy tylko na tej powierzchniowej warstwie językowej i tej wyobrażeniowej, to nic z tego nie zrozumiemy. Żeby zrozumieć, trzeba się wczytać – podkreśla prof. Franciszek Ziejka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Przedwiośnie” jako marzenie Żeromskiego o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 20:20
– „Przedwiośnie” jest ważne nie tylko z literackiego punktu widzenia, ale również pod kątem dyskursu na temat odradzającej się Polski – powiedział w audycji „Między Kropkami” Marek Ławrynowicz, pisarz i poeta. Przy okazji akcji Narodowego Czytania rozmowa na temat istoty i przesłania dzieła Stefana Żeromskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób polska literatura traktuje temat stanu wojennego?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 10:18
W przededniu 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w audycji "Poczytnik" rozmowa o tym, w jaki sposób wydarzenie to zostało ujęte w polskiej literaturze. – Od blisko 40 lat czekam na wielką powieść o stanie wojennym. Nie wiem czy się doczekam – wątpi dziennikarz Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń