more_horiz

Dlaczego ruch charyzmatyczny budzi kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 19:40
Od kilku dziesięcioleci w polskim Kościele aktywny jest ruch charyzmatyczny. To owoc Soboru Watykańskiego II, a w szczególności tego, co przyjęło nazywać się nową ewangelizacją. Z jednej strony wzbudza zainteresowanie i nadzieje, związane z potrzebą odnowy chrześcijaństwa, a z drugiej rodzi kontrowersje.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Ruch charyzmatyczny jest chrześcijańskim ruchem religijnym. Skupia się on przede wszystkim na doświadczeniu wiary, wyrażanym przez różne gesty, słowa czy zachowania. Nie ma wypracowanej określonej terminologii, dlatego może budzić wątpliwości, pytania, a nawet poważne odczucia zagrożenia dla fundamentalnego i ortodoksyjnego Kościoła katolickiego.

 W ruchu skupiają się ludzie doświadczający przeżyć religijnych. Myślę, że dośiadczenia są autentyczne, ale trudno je opisać. Jeśli trudno to zrobić, to nie wiadomo, jak je wyjaśnić.  Poza tym doświadczenia są czymś indywidualnym i subiektywnym, wymykają się prostym schematom, terminom i pojęciom. Ruch charyzmatyczny porównałbym do rwącej rzeki, która często występuje ze swojego nurtu. W świecie, który był dotychczas przyzwyczajony do pięknego i łagodnego obrazu tafli jeziora, wzbudza ogromne zamieszanie  wyjaśnił dominikanin o. Tomasz Gałuszka.

Duchowny nie dziwi się, że ruch charyzmatyczny rodzi wiele pytań na niwie Kościoła. Podkreślił jednak, że teologowie badający to zjawisko nie zadają sobie właściwych pytań dotyczących istoty funkcjonowania ruchu charyzmatycznego.    

O. Tomasz Gałuszka wskazał, że ruchy charyzmatyczne występowały już w XII wieku. Można do nich zaliczyć m.in. ruch Alleluja, a także biczowników. Oprócz grup funkcjonujących w ramach Kościoła, ze zjawiskiem ruchu charyzmatycznego związane są niestety różne sekty, np. Katarzy lub Albigensi.

Ścisłe zakorzenienie ruchu charyzmatycznego w Kościele instytucjonalnym jest gwarancją tego, że może on spokojnie rozwijać się pod względem sakramentalnym i charyzmatycznym bez porzucania elementów składających się na naszą wiarę - dodał gość Polskiego Radia 24.

Audycję "Życie z duszą, czy bez?" prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 16.12.2018

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie szukać Boga i jak go odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 07:00
Jurij Gagarin wypowiedział podobno po powrocie z kosmosu takie słowa: "Patrzyłem i patrzyłem, ale nie zobaczyłem Boga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powinna wyglądać katecheza w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2018 11:00
Wobec licznych głosów krytycznych odnośnie kształtu obecności religii w szkole pytamy o sposoby katechizowania dzieci i młodzieży we współczesnym świecie. Czy lekcja religii w szkole spełnia wyznaczone sobie zadania, a może powinna raczej powrócić do parafii? 
rozwiń zwiń