more_horiz

Paweł Rzewuski: socjalizm był tylko narzędziem Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 19:40
- Józef Piłsudski miał poglądy bardzo silnie zakorzenione w kulturze i tradycji polskiej. Wpłynęły na niego nurty romantyczne, ale również tradycja antyczna - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rzewuski, autor książki "Filozofia Piłsudskiego".
Audio
  • 09.12.18 Życie z duszą czy bez. Paweł Rzewuski, autor książki "Filozofia Piłsudskiego"
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski Foto: nac.gov.pl

- Józef Piłsudski raczej chciał widzieć siebie, jako dyktatora, który jest wodzem na kształt cesarzy rzymskich. Chciał wejść w społeczeństwo po to, aby je naprawić i doprowadzić do demokracji. Celem jego działania było naprowadzenie narodu na właściwe tory - zauważył Paweł Rzewuski. Historyk stwierdził, że "Józef Piłsudski chciał wyswobodzić Polaków, tylko potrzebny był do tego impuls w postaci dyktatury". - Był jedynym rodzimym,  absolutystycznym władcą suwerennej  Polski - dodał gość programu.

Czytaj więcej
pilsudski1200.jpg
Józef Piłsudski - Marszałek z ludzką twarzą [WIDEO]

Autor książki przypomniał również o długim socjalistycznym epizodzie w życiorysie marszałka. - Było to jednak bardzo powierzchowne. Piłsudskiemu nie chodziło o to, żeby być socjalistą, uważał to tylko za najbardziej efektywne narzędzie do realizacji swoich celów - zaznaczył Paweł Rzewuski. Dodał, że "polski socjalizm przyciągnął bardzo wielu szlachciców, ponieważ w nurcie wolnościowym był on bardzo podobny chociażby do polskiego renesansu". - Dlatego adekwatne jest porównanie zamachu majowego do Rokoszu, wystąpienia obywatelskiego przeciwko kryzysowi - ocenił historyk.

- Socjalizm przez swój rewolucyjny charakter miał też dużo podobieństw do tradycji sarmackich. Był buntem przeciwko wszystkim niesprawiedliwościom. Wszystkie konfederacje i zjazdy szlachty były właśnie głosem sprzeciwu dla rzeczywistości - powiedział  Paweł Rzewuski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 09.12.2018

Godzina emisji: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piłsudski ogłasza światu wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 08:30
"Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski" – tymi słowami do szefów mocarstw zwrócił się Józef Piłsudski notyfikując II Rzeczpospolitą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernardo Bertolucci - reżyser, który pytał o naturę ludzką

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 19:29
W listopadzie zmarł włoski reżyser Bernardo Bertolucci. Był autorem takich filmów jak "Konformista", "Ostatnie tango w Paryżu" czy "Ostatni cesarz". O jego twórczości w Polskim Radiu 24 mówił krytyk filmowy Marek Horodniczy.
rozwiń zwiń