X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kulisy spraw". Atmosfera medialna na przełomie PRL i III RP

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 19:15
Goścmi audycji "Kulisy spraw" byli Krzysztof Nowak i Paweł Nowacki, autorzy serii dokumentalnych o historii i mediach w III RP. Opowiedzieli oni o specyfice sceny medialnej w Polsce czasów Okrągłego Stołu.
Audio
Okrągły stół w sali kolumnowej Pałacu
Okrągły stół w sali kolumnowej PałacuFoto: KANCELARIA PREZYDENTA/TWITTER.COM

Paweł Nowacki przypomniał charakterystykę mediów na przełomie PRL i III RP. - Trzeba z grubsza zarysować ten pejzaż medialny: mamy Telewizję Polską, która jest tubą propagandową PZPR, to samo z Polskim Radiem i mamy gazety, organy PZPR: "Trybuna Ludu" i lokalne mutacje, mające w każdym województwie inny tytuł - wskazał.

- Jedyne media, które są mediami niezależnymi to te podziemne. One w 1988 i 1989 r. mają swoje istotne nakłady i dość skuteczną sieć kolporterów. Oczywiście nie oddziałują w trybie natychmiastowym, ponieważ nie są elektroniczne. (...) Część ludzi "Solidarności" posiada z nich wiedzę - powiedział dziennikarz.

Podczas obrad Okrągłego Stołu powstał pomysł na stworzenie gazety "delegowanej do świata" opozycji. Była to, funkcjonująca do dziś, "Gazeta Wyborcza". Nie okazała się ona jednak, jak ujął Paweł Nowacki "gazetą opozycji".

Krzysztof Nowak zaznaczył, że wynikło to z faktu, iż "do Okrągłego Stołu nie przystąpiła szeroka reprezentacja środowisk opozycyjnych i »Solidarności«". - Przystąpiła delegacja, która wyznaczył i wskazał personalnie Lech Wałęsa - powiedział gość PR24.

- W tym czasie Lech Wałęsa współpracował, oprócz Tadeusza Mazowieckiego, z Bronisławem Geremkiem, Adamem Michnikiem i Jackiem Kuroniem. W dużym stopniu ulegał ich opiniom, ocenom i propozycjom - wskazał Krzysztof Nowak.

Współautor filmu "Media III RP" ocenił, że z dzisiejszej perspektywy "można się zastanowić, co by było, gdyby tę gazetę oddał komuś innemu". - Na przykład środowisku Aleksandra Halla - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/msze

***

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: media okrągły stół III RP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak