X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rzeź Ormian. "Ruch Młodych Turków chciał wyniszczyć wszystkich chrześcijan"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 21:10
 - 24 kwietnia 1915 roku do władzy dochodzi Ruch Młodych Turków, którzy pragną połączyć wszystkie ludy tureckie i powiększyć swoje terytorium oraz wyniszczyć wszystkich chrześcijan. I sięzaczęło - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 o rzezi Ormian Hasmik Sahakyan, Ormianka mieszkająca w Polsce. 
Audio
  • - Chodziło o wyniszczenie chrześcijan - mówiła Hasmik Sahakyan (Polskie Radio 24/Kulisy spraw)
Śmierć dziewczynki w czasie rzezi Ormian na pustyni w Aleppo
Śmierć dziewczynki w czasie rzezi Ormian na pustyni w AleppoFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Rozkaz masowych wysiedleń i mordów na Ormianach zapadł 24 kwietnia 1915 roku. Tego dnia w Stambule aresztowano ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Większość zginęła.
Inicjatorem masowych mordów i deportacji był ówczesny minister spraw wewnętrznych Talaat Pasza. Pisał, że każdy kto sprzeciwi się decyzji władz, nie może być urzędnikiem państwowym. 27 maja 1915 rozpoczęły się deportacje Ormian zamieszkujących Anatolię. Byli kierowani do Syrii i Mezopotamii.

Większość zginęła z pragnienia i głodu. Zatrzymanych topiono, spychano w przepaści górskie, przybijano podkowy końskie do stóp, duchownych Kościoła ormiańskiego palono żywcem lub zakopywano w ziemi. Szacuje się, że w latach 1915–1917  mogło zginąć około 1,5 mln ludzi.
Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście, najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

Prowadzący spytał jak wyglądały pierwsze ataki na Ormian.

Hasmik Sahakyan stwierdziła, że chodziło o próbę "wniszczenia wszystkich chrześcijan". - 24 kwietnia 1915 roku do władzy dochodzi Ruch Młodych Turków, którzy pragną połączyć wszystkie ludy tureckie i powiększyć swoje terytorium oraz wyniszczyć wszystkich chrześcijan. Nie chodziło tylko o Ormian, ale o wszystkich, którzy wierzyli w Chrystusa - zaznaczyła.

- I się zaczęło. Konkretnie  w Konstantynopolu, od mordów i rzezi, głównie na inteligencji ormiańskiej, która się tam znajdowała - dodała. 

Mieszkająca w Polsce Ormianka podkreśliła, że Turkowie wykorzystywali Kurdów. - Co ciekawe, Turkowie wykorzystywali do mordów na Ormianach Kurdów, który od zawsze obiecywali autonomię. Tak się do dzisiaj nie stało - stwierdziła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Rafał Dutkiewicz

Polskie Radio 24/dcz

------------------------------------

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: zniesienie stanu wyjątkowego nie wpłynie na politykę wewnętrzną tureckich władz

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 19:18
- Wcześniej Erdogan również sprawował pełnię władzy, dzięki uregulowaniom prawnym związanym ze stanem wyjątkowym. To będzie kontynuacja tego, co było wcześniej. Można się spodziewać również represji wobec opozycji politycznej – mówił w audycji "Więcej świata" dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego komentując zniesienie stanu wyjątkowego w Turcji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwycięstwo opozycji w stolicy Turcji. Witold Repetowicz: Stambuł ma wyjątkowy status

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 12:01
- Do tego, żeby było dobrze w Turcji to jest jeszcze długa, daleko droga, zwłaszcza, że następne wybory powszechne, prezydenckie i parlamentarne, mają się odbyć dopiero w 2023 roku. Oczywiście nie jest tak, że nic ważnego się nie stało, bo Stambuł ma wyjątkowy status, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną Turcji - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz (Defence24.pl). 
rozwiń zwiń