X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kulisy spraw". Czym są kryptowaluty i jakie wiążą się z nimi zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:30
- Bitcoin jest walutą wolną od jakiejkolwiek kontroli, jest kontrolowany wyłacznie przez algorytm, co informatycznie polega na tym, że wiele komputerów wykonuje równocześnie te same operacje, na zmianę potwierdzając ich prawdziwość - tłumaczy funkcjonowanie tej najpopularniejszej kryptowaluty gość Polskiego Radia 24, Jacek Grzeszak.
Audio
  • 06.09.19 "Kulisy spraw": Kryptowaluty i związane z nimi zagrożenia (PR24)
bitcoin - wirtualna waluta
bitcoin - wirtualna waluta Foto: pixabay.com

Każde państwo, by móc emitować swoją walutę, dysponuje bankiem centralnym, który sprawuję funkcję kontrolną wobec pieniądza. Gwarantuje jego emisję, kontroluje inflację, a także pilnuje bezpieczeństwa waluty. Na tym polega główna i najważniejsza różnica między zwykłymi pieniędzmi, a kryptowalutami.

Zobacz także
Jarosław Kaczyński Siedlce PAP 1200.jpg
Poprzedni odcinek: Sondaże wyborcze "od kuchni"

Te ostatnie nie mają emitenta i nie podlegają kontroli centralnej instytucji. Z jednej strony może to przynieść wiele korzyści dla użytkowników wirtualnych pieniędzy. Z drugiej strony rodzi to poważne zagrożenia. W audycji "Kulisy spraw" wyjaśniał to ekonomista, analityk ds. gospodarki cyfrowej Jacek Grzeszak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czym są kryptowaluty?

Jak wyjaśnił Jacek Grzeszak, pomysł na kryptowaluty ma korzenie anarchistyczne. Stoi za nim koncepcja, że internet daje możliwość "przejścia do świata bez władzy, bez państwa, bez instytucji, które uciskają obywateli" - tłumaczy ekspert.

- To jest pomysł na waluty bez państw. [...] Chodzi o to, żeby obywatele sami sobie byli władzą, a temu ma służyć zdecentralizowana struktura autoryzacji i zarządzania tą walutą. To jest możliwe dzięki zaawansowanym obliczeniom komputerowym - wyjaśnia Jacek Grzeszak.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Bitcoin – przykład współdziałania nauki i biznesu

- Bitcoin jest walutą wolną od jakiejkolwiek kontroli, jest kontrolowany wyłącznie przez algorytm, co informatycznie polega na tym, że wiele komputerów wykonuje równocześnie te same operacje, na zmianę potwierdzając ich prawdziwość - dodaje.

Zagrożenia związane z kryptowalutami

- Brak instytucji centralnej sprawia, że takie waluty są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju szoki, wahania, zmiany kursu. Stąd też w zasadzie brakuje gwarancji, jakiejś pewności tych środków. Środki zainwestowane w takich walutach mogą w pewnym momencie zniknąć i jeśli nie ma odpowiednich zapisów w prawie lokalnym, które w jakiś sposób to gwarantują, to osobom poszkodowanym pozostaje tylko ścieżka cywilna - przedstawiał zagrożenia związane z funkcjonowaniem i zdecentralizowaniem wirtualnych pieniędzy ekonomista.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "Kulisy spraw"

Prowadzący: Radosław Jankiewicz

Gość: Jacek Grzeszak (Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryptowaluty. "Najbardziej innowacyjna technologia XXI wieku”

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 21:00
Komisja Nadzoru Finansowego na początku 2018 roku oznajmiła, że firmy zajmujące się kryptowalutami to potencjalne zagrożenie dla kieszeni obywateli. KNF złożyła zawiadomienie do prokuratury, wpisała też te instytucje na listę ostrzeżeń. O tym, czy jest to piramida finansowa, czym są kryptowaluty i jakie zagrożenia się z nimi wiążą, mówili w audycji Nisztor Pyta Tomasz Rot z Collegium Civitas i prezes Bit Bay - największej giełdy kryptowalut w Polsce Sylwester Suszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa KNF a kondycja polskiego rynku bankowego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 12:23
– Banki te są naprawdę niewielkimi spółkami. Dlatego nie sądzę, by ich sytuacja zachwiała perspektywami sektorowymi. Mamy do czynienia z aferą w wymiarze medialnym, o której dyskutujemy i emocjonujemy się nią – powiedział dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kondycji polskiego rynku bankowego w związku z zamieszaniem wokół Komisji Nadzoru Finansowego i spółek z grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego. Gościem Ryszarda Gromadzkiego był również Marek Król, publicysta Sieci. W rozmowie z Łukaszem Sobolewskim komentarz Marcina Roszkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Maciej Kawecki: nie udzielajmy wszystkim aplikacjom dostępu do danych w naszym telefonie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 19:40
Co udostępniamy ściągając aplikację na naszego smartfona? Kto i w jakim celu może wykorzystać te dane? Czy giganci internetu zostaną w Polsce opodatkowani? O niebezpieczeństwach, które sami możemy na siebie ściągnąć, mówił w PR24 dr Maciej Kawecki.
rozwiń zwiń