"Kulisy spraw". Historia poszukiwania grobu Świętego Piotra w książce Pawła Lisickiego

2019-08-23, 19:40

"Kulisy spraw". Historia poszukiwania grobu Świętego Piotra w książce Pawła Lisickiego
Okładka "Grobu Rybaka", książki Pawła Lisickiego nt. poszukiwania grobu św. Piotra. Foto: materiały prasowe

- W krajach protestanckich wielu teologów i historyków twierdziło nie tylko, że święty Piotr nie jest pochowany w miejscu, w którym wierzymy, że jest, ale że w ogóle go nie było w Rzymie - mówił Paweł Lisicki w audycji "Kulisy spraw". Dziennikarz opowiadał o swojej książce "Grób rybaka", w której opisuje historię poszukiwania miejsca pochówku św. Piotra.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Historia poszukiwania grobu świętego Piotra w Rzymie to historia niezwykłego śledztwa, bardzo ważnych odkryć archeologicznych, ale także historia poszukiwania fundamentów całego Kościoła oraz źródeł władzy papieskiej.

Tę historię zbadał i opisał w swojej książce "Grób rybaka" Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", publicysta i pisarz. W audycji "Kulisy spraw" dziennikarz opowiadał o inspiracji do napisania tej książki oraz o opisanej w niej historii.

Poszukiwania grobu św. Piotra. Pius XII chciał zrealizować testament poprzednika

Paweł Lisicki wyjaśnił, skąd wzięło się jego zainteresowanie tematem. Jak mówił, czytając książkę na temat rzekomej niechęci Piusa XII do pomocy Żydom w czasie II wojny światowej, natrafił na informację o poszukiwaniu grobu św. Piotra przez tego papieża.

Okazało się, że historia ta jest mało znana i w dziejach Piusa XII często pomijana.

- Pius XII ogłosił tę decyzję dokładnie 28 czerwca 1939 roku, wkrótce po tym, jak przejął urząd piotrowy po śmierci Piusa XI. Tak naprawdę punktem wyjścia do tych badań była prośba, którą Pius XI zawarł w swoim testamencie, że chciałby być pochowany blisko grobu świętego Piotra. Żeby go tam pochować, to trzeba było sprawdzić, gdzie to dokładnie jest - mówił Paweł Lisicki.

Znaczenie grobu świętego Piotra dla całego Kościoła

Paweł Lisicki zwrócił uwagę na to, że poszukiwanie miejsca pochówku św. Piotra miało także ogromne znaczenie dla całego Kościoła. W znacznym stopniu prymat papiestwa opiera się na tym, że biskup Rzymu kontynuuje misję apostolską świętego Piotra, który jest uważany za pierwszego papieża i według pisma świętego miał zginąć śmiercią męczeńską właśnie w Rzymie.

- Dlaczego Pius XII to zrobił? Może w Polsce rzeczywiście wynika to z tradycji wierności Rzymowi, jako centrum papiestwa, ale kwestia pochówku św. Piotra wcale nie była w sensie historycznym czymś oczywistym. Co więcej w krajach protestanckich, czy w wielu krajach, gdzie katolicyzm nie był już dominującą czy najważniejszą religią, wielu teologów, historyków i znawców podważało tę tezę - wyjaśnił dziennikarz.

- Twierdziło się nie tylko, że święty Piotr nie jest pochowany w miejscu, w którym wierzymy, że jest, czyli pod Bazyliką św. Piotra, ale że w ogóle go nie było w Rzymie. Że cała ta opowieść o rzymskim pobycie Piotra, jest to zamysł motywowany ideologicznie, forma pobożnej legendy, wymyślonej przez Kościół katolicki we wczesnych wiekach średnich lub późnym okresie starożytności. Ta legenda miała być uzasadnieniem dla władzy papiestwa - podkreślił Paweł Lisicki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 19:06

Polecane

Wróć do strony głównej