X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Piotr Arak: KE ma mało sukcesów w walce z rajami podatkowymi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 21:00
- Udało się ograniczyć trochę barier pozataryfowych, jeżeli chodzi o kwestię dostępności do jednolitego rynku (...), natomiast nie pojawia się nic, jeżeli chodzi o ograniczenie ewentualnego wywożenia przychodów do innych krajów - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Arak. Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówił o rajach podatkowych, z którymi walczyć miała KE pod wodzą Jean-Claude'a Junckera.
Audio
  • 26.07.19 Piotr Arak: Jean-Claude Juncker miał walczyć z rajami podatkowymi, ale sukcesów jest niewiele
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli
Siedziba Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyjaśnił czym jest raj podatkowy. - To "rajskie wyspy", które znajdują się na różnych oceanach i morzach, w których możemy umiejscowić nasze firmy, a także nasze podatki zmieniając rezydenturę podatkową - podkreślił.

"Papierowa rezydentura"

Gość PR24 wskazał, że w miejscach tych podatki są bardzo niskie, nie ma ich wcale, lub można je negocjować. Dodał, że "rajskie wyspy" są metaforą, bo nie chodzi tylko o państwa np. na Karaibach, ale też śródlądowe, między innymi arabskie.

- Są to miejsca, które zachęcają w ten sposób do umiejscawiania swoich przedsiębiorstw i rezydentury, czasem tylko "papierowej", niektóre korporacje, firmy czy jednostki, na przykład sportowców - powiedział Piotr Arak.

Raje w Europie

W Europie, jak wskazał gość PR24, za takie raje uważane są na przykład Luksemburg i Cypr. - Ale też Holandia, nawet Belgia, czy kilka innych krajów UE, jak między innymi Irlandia, gdzie jest zerowa podstawowa stopa podatku CIT, który w Polsce wynosi 19 proc. - powiedział Piotr Arak.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazał, że szef KE Jean-Claude Juncker chciał walczyć z instytucją europejskich rajów podatkowych, tymczasem sam jest "współautorem systemu, który funkcjonował w Luksemburgu", co wzbudza "pewne wątpliwości, czy to na pewno się uda". - To trochę tak, jakby wilk miał strzec owiec - powiedział.

>>>[POLSKIERADIO24.PL] Czym są raje podatkowe?

- Przez te pięć lat, tak naprawdę, Komisja Europejska ma bardzo mało sukcesów. Udało się ograniczyć trochę barier pozataryfowych, jeżeli chodzi o kwestię dostępności do jednolitego rynku (...), natomiast nie pojawia się nic, jeżeli chodzi o ograniczenie ewentualnego wywożenia przychodów do innych krajów - ocenił Piotr Arak w PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Radosław Jankiewicz.

Polskie Radio 24

-------------------------

Data emisji: 19.07.2019

Godzina emisji: 19.10

Zobacz więcej na temat: podatki Jean-Claude Juncker
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne doniesienia obciążające szefa KE w aferze podatkowej. Jean-Claude Juncker straci stanowisko?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 14:01
Kolejne doniesienia obciążające szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Chodzi o aferę podatkową z czasów kiedy on premierem Luksemburga. Zatacza ona coraz szersze kręgi i są kolejne dokumenty w tej sprawie. Pierwsze publikacje w listopadzie 2014 roku ujawniły, że Luksemburg był rajem podatkowym dla ponad 300 międzynarodowych firm na czym traciły inne, unijne kraje.
rozwiń zwiń