X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Łanda: jako wiceminister przygotowałem przepis, który eliminował przyczynę wywozu leków refundowanych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 20:26
- Poradziłbym sobie z mafią lekową. Będąc wiceministrem zdrowia przygotowałem przepis, który eliminował przyczynę nielegalnego wywozu leków refundowanych z Polski. Nie trafiło to jednak pod obrady Sejmu. Ktoś się bardzo postarał, by ten przepis nie wszedł w życie - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Łanda.
Audio
  • 24.07.19 "Kulisy spraw". Krzysztof Łanda o wywozie leków refundowanych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Podnoszono, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych.

Czytaj więcej
Janusz Cieszyński 1200_.jpg
Wiceminister Janusz Cieszyński: mamy wysyp politycznych happeningów pod aptekami

Ministerstwo Zdrowia zapewnia jednak, że problem z dostepnością konkretnych leków dotyczy również innych krajów europejskich, a całej sprawie niektórzy chcą nadać charakter polityczny. "Dostępność zamienników, czyli tego samego środka tylko pod inną nazwą i w innym opakowaniu, jest zapewniona. Dzięki wytężonej pracy farmaceutów udaje się zapewnić bezpieczeństwo lekowe pacjentów" - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Według Krzysztofa Łandy jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania wywozowi leków jest podwyższanie cen urzędowych do poziomu obowiązującego w sąsiednich państwach. - Zaproponowany przez mnie przepis pozwalał na ochronę interesów pacjentów i Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznaczył b. wiceminister.

Czytaj więcej
pap łukasz szumowski 1200.jpg
Minister zdrowia Łukasz Szumowski o dostępności leków: sytuacja jest stabilna

Ponadto w audycji Krzysztof Łanda opowiedział o kulisach zakończenia współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Piotr Nisztor

Polskie Radio 24

------------------------------------

Data emisji: 24.07.2019

Godzina emisji: 19.10

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia: nie ma w Polsce problemu systemowego braku leków

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:18
- Nie widzimy kryzysu lekowego w Polsce jako systemowego braku leków - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Jak dodał, dzięki informatyzacji obrotu aptecznego resort ma wszystkie informacje z aptek, które są bardzo dokładnie analizowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Szumowski: hasło, że nie ma leków jest nieprawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 14:22
- Może tak być, że w danej aptece danego produktu, konkretnego koncernu nie ma, natomiast przypominam, że w aptekach są dostępne zamienniki tych leków, które może zaproponować farmaceuta - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych medykamentów. 
rozwiń zwiń