X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Spektakl "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 21:15
Napięcie między narodem polskim i żydowskim stwarza głównie historia Holokaustu, kładąca się cieniem na wzajemnych relacjach. Jednym z  zadań, których podjęła się Polska Fundacja Narodowa, jest próba pokazywania pozytywnych stron oddziaływania obu społeczności, zaś jednym z symboli jasnych stron wspólnej historii jest Irena Sendlerowa. O spektaklu, który przywołuje jej postać, mówili w Polskim Radiu 24 Agnieszka Dydycz z Polskiej Fundacji Narodowej oraz Jarosław Papis z Fundacji Hatikva.
Audio
  • 15.07.19 Agnieszka Dydycz i Jarosław Papis o spektaklu "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"
Scena ze spektaklu Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa
Scena ze spektaklu "Irena Sendlerowa. Sprawiedliwa"Foto: fb.com/Fundacja-Hatikva-2312225172143787/

Agnieszka Dydycz przypominała, że Polska Fundacja Narodowa została powołana m.in. po to, by upowszechniać w kraju i za granicą wiedzę o Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także martyrologii i bohaterskich czynów narodu polskiego. - Postać pani Ireny Sendlerowej jest postacią niezwykłą, uratowała ponad 2,5 tys. istnień ludzkich. Nie zrobiła tego sama, stało za nią 20 domów polskich, w których dzieci były przysposabiane do życia poza murami getta, jak również rzesza polskich rodzin. Razem z Fundacją Hatikva postanowiliśmy, że będziemy wspierać wspaniały pomysł, by historię tej postaci pokazać światu - podkreślała gość audycji.

Irena Sendlerowa 1200.jpg
"Nie zapomnisz mnie". Opowieść o Irenie Sendlerowej

- To wszystko zaczęło się w małym miasteczku nieopodal Kansas City, gdzie kilkanaście dziewczynek odkryło postać Ireny Sendlerowej i zrobiło o niej spektakl, zatytułowany "Życie w słoiku". Spektakl był grany ponad dwieście razy, w tym przed samą Ireną Sendlerową. To była także inspiracja dla mnie. Przedstawienie zostało wystawione w Teatrze Nowym w Łodzi przed świętem Jom Kipur, przed wieloma gośćmi ze świata, także z Izraela. Spektakl przyjęty został wielominutowymi owacjami i morzem wylanych łez. To dało nam do myślenia - relacjonował Jarosław Papis.

Irena Sendlerowa zaczęła pomagać Żydom długo przed powstaniem getta w Warszawie. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Współpracowała z polską organizacją pomocową działającą pod niemieckim nadzorem i organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie i w innych miejscach.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Audycję przygotował i prowadził Jerzy Jachowicz.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Sendlerowa: czyniłam ludzką powinność

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 09:00
- Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.
rozwiń zwiń